Jak podgrzać ryż – PORADNIK KROK PO KROKU

Porady Data publikacji: 01 grudnia 2020

Jak podgrzać ryż, aby był smaczny i nie stracił wartości odżywczych? W tym poradniku dowiesz się jak odgrzać ryż krok po kroku. Nikt bowiem nie lubi suchego ryżu, który jest twardy i mało apetyczny. Skleja się w jedną wielką breję, która po odgrzaniu nie ma już nic wspólnego ze smacznym daniem, które ugotowaliśmy dzień wcześniej. Dlatego warto wiedzieć jak odgrzewać ryż. Dzięki temu nie zmarnuje się, gdy ugotujemy go trochę więcej niż potrzebujemy.

Jak podgrzać ryż?

Jak podgrzać ugotowany ryż? Jednym z najprostszych sposobów, który dostępny jest dla każdego jest odgrzanie ryżu na patelni lub w garnku. Jednak jeśli chcesz by ryż nie był suchy, należy odgrzewać go wraz z sosem, z którego wchłonie wilgoć, albo z wodą. Musi się po prostu chwilę poddusić pod przykryciem, aż osiągnie odpowiednią temperaturę.

Jeśli odgrzewasz ryż na patelni na oleju to pamiętaj, aby nie ustawiać dużego ognia. Ryż w ten sposób będzie sypki i trochę chrupiący. Jeśli jednak temperatura będzie zbyt wysoka woda bardzo szybko z niego wyparuje, a ryż stanie się niesmaczny i suchy niczym ziarna piasku.

Odgrzewanie ryżu w kąpieli parowej to kolejny ze sposobów, który możesz wykorzystać. Wystarczy Ci gęste sitko. Do garnka nalej wody, gdy zacznie się gotować umieść nad wodą ryż w sitku, a następnie przykryj pokrywką. Od czasu do czasu zamieszaj i sprawdź temperaturę czy jest odpowiednia.

Jak podgrzać ryż w mikrofalówce?

Podgrzewanie ryżu w mikrofali jest bardzo proste, ale musimy znać jeden trik. Co ciekawe, wiele osób pyta o to czy można podgrzać ryż w mikrofalówce. Oczywiście, że tak. Do tego właśnie mikrofalówka nam służy – do podgrzewania potraw. Jednak bardzo łatwo sprawić, że ryż z mikrofalówki będzie suchy i twardy. Dlatego podczas odgrzewania ryżu w kuchence mikrofalowej nie wystarczy tylko go włożyć do środka i ustawić czas. Musimy zrobić jeszcze jedną rzecz, dzięki której ryż po odgrzaniu będzie smakował, jakbyśmy dopiero go ugotowali.

Ryż w kuchence mikrofalowej należy odgrzewać wraz z dodatkiem wody. Dodatkowo powinien być on przykryty, aby woda nie odparowała zbyt szybko na zewnątrz naczynia, a zatrzymała się w ryżu.

Dodaj kilka łyżek wody do ugotowanego wcześniej ryżu, który zamierzasz odgrzać. Następnie ustaw moc na połowę i ustaw dwie minuty czasu. Po tym sprawdź czy ryż jest już wystarczająco ciepły i czy jest wilgotny. W razie potrzeby dodaj znów wody i ustaw kolejne dwie minuty, jeśli chcesz, aby ryż był cieplejszy i bardziej wilgotny.

Jak podgrzać ryż w Thermomixie

Ryż można podgrzać również w urządzeniu Thermomix, jeśli takowe oczywiście posiadamy. Dobrym sposobem jest użycie przystawki Varoma. Ryż wsypujemy do koszyczka, a do naczynia miksującego wlewamy wodę. Następnie ustawiamy program i sprawdzamy, kiedy ryż osiągnie optymalną temperaturę.

Nie powinno zająć to wiele czasu. Suchy ryż gotuje się w przystawce Varoma przez ok. 25 minut, dlatego jego odgrzanie zajmie dużo mniej czasu. Dzięki parującej wodzie ryż po odgrzaniu będzie smaczny, jak po ugotowaniu.

Jak podgrzać ryż w paroważe

Jeśli mamy zwykły parowar, również możemy w nim odgrzać ryż. Wystarczy wsypać do niego ryż, uzupełnić wodę, a następnie poczekać 5 minut, aż ryż się odgrzeje. Dzięki temu również będzie bardzo smaczny i nie będzie suchy.

Podobne artykuły