Jak odwrócić ekran w Windows 10

Technologie Data publikacji: 07 października 2018 / Aktualizacja: 2020-04-28

Jak odwrócić ekran w Windows 10? Zdarza się, że podczas pracy przy komputerze czy zabawy dziecka, ekran obróci się o 90 bądź 180 stopni. Oczywiście uniemożliwia to właściwe korzystanie z komputera, ale funkcja ta przeznaczona jest do monitorów, które w różny sposób można zamontować. Gdy pulpit obróci się nie musimy panikować, nie jest trudno przywrócić go do wcześniejszej pozycji. Dzisiaj właśnie podpowiemy Ci jak obrócić z powrotem ekran komputera w Windows 10.

Jak obrócić ekran w Windows 10

W systemie Windows 10 (jak i wcześniejszych) mamy możliwość zmiany orientacji ekranu. Funkcja ta dedykowane jest przede wszystkim grafikom komputerowym czy osobom, które pracują na długich dokumentach np. arkuszach kalkulacyjnych.  Obrócenie ekranu ułatwia wtedy pracę, a wiele profesjonalnych monitorów można używać zarówno w pozycji horyzontalnej jak i wertykalnej. Przydaje się to również w nowych komputerach z funkcją laptopa, w których można odpiąć ekran i korzystać z niego jak z tabletu. Często tam opcja taka jest nawet automatyczna i zależna od tego w jaki sposób trzymamy urządzenie.

Aby zmienić orientację ekranu w systemie należy przejść do opcji Ekranu. Aby to zrobić klikamy na pulpicie prawym przyciskiem myszy. Wybieramy opcję Ustawienia ekranu, a następnie przechodzimy do opcji Orientacja, gdzie możemy już wybrać to co chcemy lub powrócić do orientacji poziomej jeśli wcześniej ją zmieniliśmy.

Jak obrócić ekran w Windows 10 – skrót klawiaturowy

Dużo szybszą opcja zmiany orientacji ekranu w systemie Windows 10 jest użycie skrótu klawiaturowego. Aby to zrobić używamy klawiszy Ctrl+Alt+PgUp lub Ctrl+Alt+strzałka do góry. Są jednak przypadki, w których ten skrót nie zadziała i po jego użyciu nic się nie stanie. Wtedy należy zmienić orientację w menu Ekranu. Pisaliśmy o tym wyżej, ale aby ułatwić Wam wykonanie tej czynności poniżej zamieszczamy poradnik krok po kroku jak zmienić orientację ekranu.

Przejdź do pulpitu i kliknij w puste miejsce prawym przyciskiem myszki. Z menu kontekstowego wymierz Ustawienia ekranu. Następnie przejdź do zakładki Ekran, która znajduje się pierwsza na liście w lewym pasku bocznym nowo otwarte okna ustawień ekranu.

Teraz zjedź niżej do opcji Orientacja i zmień na Pozioma. Następnie kliknij Zachowaj zmiany i gotowe.

Do tych samych ustawień możesz przejść z poziomu Paska start. Kliknij ikonkę Windows, a następnie ikonę Ustawienia.

Otworzy się nowe okno Ustawienia systemu Windows. Przechodzimy do zakładki System, a następnie z paska po lewej stronie wybieramy wcześniej znaną nam już zakładkę Ekran. Postępujemy teraz analogicznie przechodząc do opcji Orientacji i zmieniając ją na Pozioma. Mam nadzieję, że ten krótki poradnik rozwiązał Wasz problem i z łatwością zmieniliście orientację ekranu w Windows 10 na poziomą.

Jak widać obrót ekranu wcale nie jest taki trudny :) Mamy nadzieję, że z naszym poradnikiem doskonale sobie z tym poradzicie.

Podobne artykuły