Szwedzki stół czy też jak czasami się mówi szwedzki bufet to coś co towarzyszy większości posiłków w hotelach, na konferencjach czy nawet uroczystościach organizowanych w restauracjach. Polega on na tym, że posiłek jest serwowany w formie bufetu. Wyłożone są tam wszystkie dostępne potrawy i na bieżąco dokładane. My podchodzimy do niego i kosztujemy tego na co mamy ochotę. Taka forma jednak sprawia, że czasami możemy się ośmieszyć. Dlatego dzisiaj chcielibyśmy przybliżyć Wam zasady panujące przy szwedzkim stole.
Dzięki temu będąc na ważnym firmowym spotkaniu, imprezie rodzinnej czy podczas śniadania w hotelu nie zwrócimy na siebie spojrzeń innych gości, którzy spojrzą na nas z politowaniem. Przy szwedzkim stole łatwo popełnić gafę, która przez osoby, które znają zasady zostanie z łatwością wyłapana.
Jeśli popełnimy ją na spotkaniu biznesowym może to wręcz wiązać się z utratą możliwości nawiązania cennych znajomości.
Przy szwedzkim stole obowiązuje kolejka. Oznacza to, że ustawiamy się zawsze na końcu. Nawet jeśli przy półmisku, z którego chcemy skorzystać nie ma nikogo to nie przepychamy się do niego.
Stajemy na końcu i cierpliwie przesuwamy się do przodu wraz z kolejką, aż do momentu gdy dotrzemy do patery, z której chcemy sobie coś nałożyć. Nie martw się, że to co na co masz ochotę się skończy. Kuchnia stale donosi potrawy, które się kończą. Zaletą szwedzkiego stołu jest to, że możesz do niego podchodzić wielokrotnie.
Jeśli przy stole czeka już wiele osób wręcz lepiej jest zaczekać. Poświęcić chwilę na konwersację z kimś, a gdy kolejka się zmniejszy udać się do stołu i zająć w niej miejsce.
Jeśli jesteś na spotkaniu biznesowym i do stołu podchodzi ktoś w hierarchii znacznie wyżej od ciebie możesz zapunktować u tej osoby zapraszając ją do kolejki przed sobą. Pamiętaj również o manierach i zaproponuj to samo kobiecie w ciąży, osobie starszej czy chorej.
W dobrym tonie przy szwedzkim stole nie jest nakładanie sobie kopiastych porcji zapełniających cały talerz. Zwłaszcza gdy czegoś jest już mało, warto zostawić trochę dla osoby, która stoi za nami.
Możesz do niego podejść wielokrotnie, dlatego nakładaj sobie małe porcje. Gdy skonsumujesz je i czujesz jeszcze głód, możesz podejść drugi raz.
To samo dotyczy naczyń i sztućców. Bierzemy jedynie te, których będziemy potrzebować, a nie wszystkiego po jednym bo może się nam przyda. Jeśli przychodzimy po deser nie bierzemy talerza obiadowego i nie nakładamy sobie wszystkiego po trochę. Bierzemy mały talerzyk, nakładamy 1-2 kawałki ciasta i udajemy się skonsumować. Gdy mamy ochotę na jeszcze, możemy udać się po dokładkę.
Pamiętaj, że udając się po dokładkę w dobrym guście jest wymiana talerzyka na świeży, tak samo sztućce.
Zwłaszcza podczas biznesowych szwedzkich stołów na spotkaniach firmowych czy konferencjach zdarza się, że posiłki są jedzone na stojąco. Weź to pod uwagę i nałóż sobie jedynie potrawy, których konsumpcja w ten sposób nie nastręcza problemów.
Dzięki temu unikniesz krępujących sytuacji. Będziesz czuć się bardziej komfortowo, a nie martwić się tym, że wyglądasz komicznie próbując jedną ręką skonsumować kotlet schabowy, a drugą trzymając talerzyk. Staraj się wybierać potrawy, które są na jeden lub dwa kęsy.
Jeśli jesz na stojąco pamiętaj by między palcami mieć serwetkę, w ręce w której trzymasz talerzyk. Dzięki temu gdy się zabrudzisz zręcznie możesz wytrzeć usta. Inni znający zasady szwedzkiego stołu również to docenią.
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej po zjedzeniu jednego posiłku naczynia oddajemy kelnerowi lub odstawiamy na specjalnie do tego przygotowany stół. Idąc po dokładkę zawsze bierzemy nowy talerz i nowe sztućce.
Nawet jeśli zamierzamy sobie dołożyć tej samej potrawy, którą jedliśmy wcześniej. Pamiętajcie o tym to bardzo ważna zasada. Jej złamanie z pewnością zostanie dostrzeżone przez inne osoby stojące w kolejce do szwedzkiego bufetu.
Pamiętaj by nakładać sobie potrawy sztućcami przygotowanymi przez kelnerów. Nie zostawiaj ich w potrawie jeśli obok zostały przygotowane czyste talerzyki na ich odłożenie. Staraj się mieć czyste dłonie, nikt nie chciałby potem nakładać sobie jedzenia tłustą łyżką.
Jeśli zauważysz, że taka jest możesz użyć serwetki aby przez nią ją chwycić. Dasz jednocześnie znać, że dbasz o czystość i na pewno nie jest otłuszczona z Twojego powodu. Staraj się jednak w takim wypadku nie stosować swoich sztućców. Nawet jeśli są świeżo zabrane.