Jak myć włosy kręcone? Wybór szamponu i metody mycia

Uroda Data publikacji: 24 marca 2023

Pielęgnacja włosów kręconym zaczyna się już w momencie wyboru szamponu. Produkt musi ujarzmić niesforne loki, zapobiec ich puszeniu i podkreślić skręt. Ale nie ma tak łatwo – należy tego szamponu umiejętnie użyć, aby włosy układały się w piękne, sprężyste loki. Podpowiadamy, jak właściwie myć i suszyć włosy kręcone i falowane, by wyglądały nienagannie.

Krótka charakterystyka potrzeb włosów kręconych

Wiązania keratynowe włosów kręconych wyglądają nieco inaczej niż włosów prostych. Mają też mocniej rozchylone łuski, przez które szybko chłoną wilgoć – dlatego są podatne na puszenie się i przesuszanie. Podejmując się świadomej pielęgnacji loków i fal,  możesz szybko poprawić ich kondycję. Już w momencie mycia włosów możesz dostarczyć im niezbędnych składników, które je kondycjonują.

Wybór właściwego szamponu do loków i fal

Co prawda, szampon dobieramy do potrzeb skóry głowy, a odżywkę do potrzeb włosów. Ale dobry szampon do włosów kręconych powinien zawierać też składniki dbające o strukturę pukli. Substancje nawilżające i emolienty, nie tylko nawilżą i ochronią skórę głowy, ale również zdyscyplinują niesforne kosmyki. Produkt może zawierać takie składniki nawadniające jak miód, gliceryna czy proteiny. Jednak najważniejsza jest zawartość olejków. Świetnie działa na przykład jojoba, który zawiera w składzie szampon do włosów kręconych Matrix. Ogranicza puszenie się włosów, zapewniając lokom miękkość i sprężystość. Jednocześnie produkt nie obciąża fryzury, lecz zapewnia jej długotrwałą świeżość.

Jak myć włosy kręcone?

Wypróbuj metodę kubeczkową Wlej odrobinę szamponu do kubka lub dzbanka i zalej go ciepłą wodą. Rozmieszaj do uzyskania gęstej piany. Następnie pianę rozłóż miarowo na całej głowie. Wymasuj delikatnie skórę, bez mocnego pocierania włosów. Zmyj ciepłą wodą i powtórz mycie. Następnie nałóż odżywkę do włosów kręconych. To bardzo ważny krok, który należy wykonać po każdym myciu.

Wczesywanie odżywki na mokre włosy

Kręcone włosy nienawidzą czesania na sucho – to ważna zasada. Niektóre dziewczyny w ogóle nie czeszą grzebieniem czy szczotką swoich pukli. Jest to nieco ryzykowane postępowanie i nie dla każdego się sprawdzi. Jeśli chcesz czesać loki, lepiej zrobić to na mokro, na etapie nakładania odżywki, która zapewnia poślizg. Użyj grzebienia z szerokim rozstawem lub szczotki do włosów kręconych i delikatnie przesuwaj, rozczesując najpierw końcówki, a potem włosy od nasady. Gdy loki są już rozplątane i grzebień gładko przez nie przechodzi, możesz spłukać głowę ciepłą, ale nie za gorącą wodą.

Jak suszyć włosy kręcone?

Delikatnie odciśnij włosy z nadmiaru wody w bawełniany ręcznik. Czas na odżywkę bez spłukiwania albo krem definiujący do loków. Produkty dostarczają emolientów, które wygładzają strukturę włosa, jednocześnie wzmacniając jego skręt. Jeśli włosy rozczesałaś pod prysznicem, nie ma już potrzeby sięgania po grzebień. Podziel włosy na partie i wgniataj w nie niewielką ilość kremu, formując zgrabne loki. Sięgnij po suszarkę z dyfuzorem i susz każde pasmo – kierując suszarką od spodu włosów ku górze. Na suche włosy możesz nałożyć dodatkowo produkt stylizujący, na przykład żel, który jeszcze mocniej podkreśli skręt. Jeśli jest potrzeba, możesz loki odgnieść jeszcze raz w dłoniach, by pozbyć się tzw. sucharków.

Już po pierwszym razie zauważysz różnicę. Każde kolejne mycie według instrukcji przybliży Cię do posiadania pięknych, zdefiniowanych loków z połyskiem.

Podobne artykuły