Podziel się:

Piękne, zdrowe i białe zęby to nasza najlepsza wizytówka. Dodają urody i pewności siebie, pozwalają olśnić rozmówcę i czuć się atrakcyjnym. Jednak ci z nas, których natura nie obdarzyła naturalnie pięknymi zębami, muszą szukać pomocy u specjalistów. W dzisiejszym świecie nie da się bowiem funkcjonować bez zdrowego, pięknego uzębienia. Tylko jak to zrobić?

Po pierwsze – higiena

Nawet lekko żółtawe czy trochę nierówne zęby mogą wyglądać przyzwoicie, jeśli dbamy o ich codzienną pielęgnację. Obejmuje ona:
– szczotkowanie zębów rano, wieczorem, i po każdym posiłku,
– używanie nici dentystycznej,
– płukanie jamy ustnej specjalnie do tego opracowanymi płynami,
– żucie gumy miętowej bez cukru po posiłkach.
Te czynności pomagają nam utrzymać higienę jamy ustnej – usuwają bakterie mogące powodować próchnicę zębów, nadają zębom zdrowy połysk oraz zapewniają nam świeży oddech.

Po drugie – wizyta u ortodonty

Jednak i te zabiegi nie wystarczą do uzyskania pięknego uśmiechu, jeśli nasze zęby są krzywe, nachodzą na siebie wzajemnie, są zbyt szeroko lub ciasno rozstawione w szczęce. Na takie problemy jedynym ratunkiem jest konsultacja u ortodonty i podjęcie zaordynowanego przez niego leczenia.  A leczenie to ma w znakomitej większości przypadków postać aparatu ortodontycznego. To metoda znana od ponad dwóch tysięcy lat: już w I wieku przed naszą erą rzymski lekarz Aulus Cornelius zalecał zakładanie na chwiejące się zęby drucianych ligatur. Później wykorzystywano je także do poprawiania rozmieszczenia zębów w szczęce. Aparaty przetrwały do czasów współczesnych i nadal pozostają najskuteczniejszym sposobem na poprawienie wadliwego zgryzu. Jeśli więc borykacie się z problemem nieestetycznie wyglądających, krzywych zębów – to właśnie lekarz ortodonta, a profesjonalistę przykładowo znajdziesz na http://dent-krakow.pl/oferta/ortodoncja/ może wybawić Was z kłopotu.

Czy warto założyć aparat?

Jeśli ortodonta, po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań i oględzin, zaleci założenie aparatu ortodontycznego, warto się do jego rady zastosować. Odpowiednio dobrany i sumiennie noszony aparat działa cuda – prostuje i wyrównuje nawet najgłębsze wady zgryzu, czyniąc uśmiech pięknym. Właśnie w tej sytuacji warto umówić się na bezpłatne konsultacje, gdzie specjalista przygotuje wstępny plan leczenia, przedstawi przewidywany koszt leczenia oraz doradzi w kwestii doboru aparatu.

Wyróżniamy zasadniczo dwa rodzaje aparatów ortodontycznych:

– ruchome – zakładane są one przeważnie dzieciom. To aparaty, które pacjent może ściągać i zakładać ponownie. Istnieje więc możliwość noszenia aparatu np. tylko nocą;
– stałe – są to aparaty dedykowane dorosłym. Aparat taki nie daje pacjentowi możliwości zdjęcia – jest na stałe przytwierdzony do zębów.

Aparat ortodontyczny łatwo dostosować także do estetycznych potrzeb pacjenta. W profesjonalnym gabinecie ortodonta zaproponuje wybór jednego z kilku rodzajów zamków:

– ceramiczne,
– metalowe,
– kompozytowo – ceramiczne,
– antyalergiczne,
– kryształowe,
– w wersji miniaturowej.

Dzięki temu odpowiedni aparat ortodontyczny bez problemu wybiorą zarówno pacjenci, dla których priorytetem jest pełna dyskrecja (tu polecane są aparaty w wersji miniaturowej lub ceramiczne, o kolorze dopasowanym do koloru zębów pacjenta), a także dla tych, dla których głównym czynnikiem jest cena aparatu (najtańszą opcją jest aparat z zamkami metalowymi). Także alergia na nikiel nie jest przeszkodą, dostępne są bowiem aparaty pozbawione tego pierwiastka. Również zamki aparatu ortodontycznego mogą być atrakcyjnym elementem aparatu: dostępne w wielu kolorach, a także w wersji przezroczystej dla pacjentów, którym zależy, by aparat nie rzucał się zbytnio w oczy.

Połączenie codziennej pielęgnacji zębów, regularnych wizyt u stomatologa i, jeśli zajdzie konieczność, założenie aparatu ortodontycznego dają skutek w postaci pięknego uśmiechu. Podjęcie tego wysiłku z pewnością się opłaci.

Podobne artykuły