Jak mrozić awokado i ile może być przechowywane w zamrażarce

Porady Data publikacji: 10 maja 2023

Zastanawiasz się, jak mrozić awokado? Mrożenie awokado to dobry sposób na zachowanie jego świeżości. Musimy pamiętać jednak o tym, aby mrozić tylko w pełni dojrzałe owoce. Awokado kupione w sklepie często jest jeszcze niedojrzałe i twarde. Wtedy najlepiej pozostawić je na wierzchu, aż w pełni dojrzeje.

Awokado po rozmrożeniu nadal sprawdzi się jako składnik pasty na kanapki czy guacamole. Guacamole to rodzaj meksykańskiego sosu przygotowywanego na bazie awokado. Często podaje się go do nachosów, ale również innych przekąsek.

Nie sprawdzi się jednak już tak dobrze, jako samodzielna przekąska np. dodatek do sałatki. Dlatego musimy mieć na uwadze to, że rozmrożone awokado musimy wykorzystać do przepisów, w których zostanie ono rozgniecione lub zblendowane. Wszystko za sprawą tego, że zmienia się wówczas tekstura owocu, która nie jest już taka sama, jak w przypadku świeżego awokado.

Mrożenie awokado krok po kroku

Najlepszą opcją jest mrożenie obranego i pokrojonego w kawałki awokado. Dlatego zaczynamy od przekrojenia go na pół, a następnie wyciągnięcia ze środka pestki. Miąższ wyciągamy za pomocą łyżki stołowej, a następnie kroimy w kawałki. Na koniec należy skropić je z sokiem z cytryny, aby zapobiec ciemnieniu.

Tak pokrojone kawałki umieszczamy w woreczku do mrożenia. Za pomocą markera zapisujemy na nim dzisiejszą datę i wkładamy awokado do zamrażalnika w naszej lodówce.

Jak długo można przechowywać zamrożone awokado?

Zamrożone awokado można przechowywać nawet do 6 miesięcy. W przypadku zamrożenia w woreczku lub pudełku warto spożyć je w ciągu 3-4 miesięcy. Jeśli zamrozimy je próżniowo, wtedy może wytrzymać w naszej zamrażarce nawet do pół roku.

Dlaczego warto jeść awokado?

Awokado to owoc bogaty w wartości odżywcze, a jego spożywanie może przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Zawiera zdrowe tłuszcze, które w utrzymaniu dobrego poziomu cholesterolu oraz wspierają zdrowie serca.

Dostarcza też ważnych witamin i minerałów, takich jak witamina K, witamina C, witamina E, witamina B6, kwas foliowy, potas, miedź i magnez. Jest również źródłem błonnika, który wspiera trawienie, pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi i może przyczynić się do utrzymania zdrowej wagi.

Awokado zawiera przeciwutleniacze, które chronią przed używaniem wolnych rodników. Ze względu na te korzyści zdrowotne awokado jest powszechnie uważane za „superskładnik” i może być wartościowym dodatkiem do zrównoważonej diety. Pamiętaj jednak, że awokado jest również stosunkowo kaloryczne, więc warto spożywać je z umiarem.

Podobne artykuły