Korzystasz z dzbanka filtrującego wodę? Doskonale na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że regularnie należy wymieniać w nim filtr. Inaczej jego skuteczność spadnie, a my nie uzyskamy pożądanych efektów, czyli czystej przefiltrowanej wody.
A chcemy przecież pić wodę przefiltrowaną, lepszej jakości niż z sieci wodociągowej. Usunąć z niej nadmiar kamienia, który osadza się na czajnikach i innych urządzeniach, z których korzystamy w kuchni. Dlatego ważne jest to, by filtr wymieniać regularnie. Przy tym zapominać nie możemy o samym dzbanku, na którego powierzchni potrafią pojawiać się glony, które wręcz uwielbiają takie wilgotne środowiska. Zauważalne są w postaci zielonego osadu. Jak temu zapobiec i co z nimi zrobić?
Pamiętaj o tym, aby regularnie wymieniać filtr zgodnie z zaleceniami producenta. Większość dzbanków posiada specjalny wskaźnik, który nas o tym poinformuje. Jeśli go nie ma, możesz skorzystać z aplikacji kalendarza w telefonie, aby Ci o tym przypomniała.
Nie zapominajmy o samym dzbanku, który również wymaga takiej samej częstotliwości czyszczenia, jak nie większej. Inaczej zaczną w nim rozwijać się glony. Dlatego warto raz na jakiś czas wyjąć filtr, aby umyć sam dzbanek. Filtr najlepiej na czas mycia włożyć do wody.
Następnie za pomocą delikatnego detergentu, najlepiej płynu do mycia naczyń, dokładnie umyj dzbanek i wpłucz. To jednak nie wystarczy. Aby zabić glony lub ewentualną pleśń, zastosuj wodę z octem. Wlej do dzbana szklankę octu i dopełnij wodą. Włóż do środka dzbanka wszystkie elementy, dolej wody aż po brzeg, tak by pokrywka również miała styczność z wodzą z octem, ale filtru jeszcze nie wkładaj.
Teraz dzbanek odłóż na godzinę i po tym czasie dobrze wypłucz. Teraz możesz ponownie włożyć filtr i dalej bezpiecznie korzystać ze swojego dzbanka filtrującego do wody.