Jak czyścić żaluzje pionowe (wertykalne)

Porady Data publikacji: 11 kwietnia 2024

Wertykalne żaluzje są w ostatnim czasie bardzo popularnym, a jednocześnie praktycznym rozwiązaniem dla wielu wnętrz. Pionowe żaluzje świetnie sprawdzają się podczas kontrolowania prywatności oraz wpadającego do pomieszczenia światła. Nie każdy właściciel zdaje sobie jednak sprawę, jak utrzymać w nieskazitelnej czystości pionowe żaluzje. Na szczęście zabieg ten jest bardzo prosty i każdy w mig przyswoi sobie najistotniejsze zasady!

Zanim rozpoczniesz czyszczenie — sprawdź, jaki to materiał!

Wertykalne żaluzje wykorzystywane są najczęściej do osłaniania stosunkowo wysokich okien. Sprawne i bezproblemowe operowanie takimi żaluzjami to kwestia wykorzystania lekkich tkanin poliestrowych, z których produkowane są poszczególne lamele.

Poliestrowe tkaniny mają wiele zalet. Przede wszystkim są mocno odporne na blaknięcie, a jest to niesamowicie ważne, gdyż nieustannie narażone są na działanie światła słonecznego, w mniejszym lub większym stopniu. Atutem tkaniny poliestrowej jest również odporność na zabrudzenia. W efekcie nie potrzeba zbyt wiele czasu, by przywrócić żaluzjom dawny blask. W przypadku zagadnień BHP, najistotniejszym walorem żaluzji poliestrowych jest fakt, iż są niepalne.

Standardowe żaluzje poliestrowej pionowe charakteryzują się szerokości lameli wynoszącą ok. 130 mm. Doskonale prezentują się w oknie, jeśli chodzi o kwestie estetyczne, jak i o ochronę przed nadmiernym wpadaniem promieni słonecznych do wnętrza.

Utrzymanie higieny żaluzji pionowych — odkurzanie

Zastanawiasz się jednak, jak czyścić wysokie żaluzje pionowe? To nic trudnego! Wystarczy przygotować odkurzacz i miękką szczotkę, by doprowadzić je do stanu sprzed zabrudzeń. Najistotniejsze jest to, by odkurzać całe lamele, nie tylko część, do której dosięgamy. Ponadto warto odkurzać je rozłożone i kierując się od góry ku dołowi. Jeśli żaluzje są naprawdę wysokie, poza odkurzaczem może przydać się także drabina.

Jeśli nie ma w domu drabiny, nie trzeba się martwić. Dobrej jakości żaluzje pionowe zaprojektowane są w ten sposób, by można je było szybko wypiąć, ułożyć na podłodze i odkurzyć w ten sposób, a następnie powtórzyć czynność z drugiej strony i odwiesić je na miejsce.

Do czyszczenia żaluzji wertykalnych wykorzystaj wilgotną szmatkę

Bardziej uporczywe zabrudzenia, które nie mają nic wspólnego z kurzem czy pyłem, warto niwelować lekko zwilżoną ściereczką. Chodzi tutaj o ewentualne plamy czy odchody owadów, które najczęściej pojawiają się latem i jesienią. Istotne jest, by ścierka nie była mokra, a lekko wilgotna. W przypadku żaluzji pionowych poliestrowych lepiej nie używać silnych detergentów. W większości sytuacji powinna wystarczyć ciepła woda bez dodatków!

Podobne artykuły