Ile kosztuje zbiornik na deszczówkę i jak go wybrać?

Kategoria: Mój dom
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2021-05-07 / Aktualizacja: 2021-05-09

Zbiornik na deszczówkę to świetne rozwiązanie dla osób, którym bliskie jest oszczędzanie, ale również dbałość o ekologię. Zgromadzenie wody deszczowej, a następnie wykorzystanie jej do podlania naszego ogrodu, to oszczędność pieniędzy.

Odzyskiwanie wody opadowej wpisuje się również w dbałość o nasze środowisko. Warto więc zainwestować choćby w zbiornik na deszczówkę 1000l, a następnie zgromadzić w nim wodę, która jest dla nas całkowicie darmowa. 

Jaką rolę pełni zbiornik na wodę deszczową?

Gdy pada deszcz woda z naszego dachu zbiera się w rynnach. Następnie odprowadzana jest do dołu chłonnego, szamba lub kanalizacji, w zależności w jaki sposób jest to u nas rozwiązane. Tracimy więc ją bezpowrotnie. 

Jeśli jednak pomiędzy te dwa punkty wstawimy zbiornik, jesteśmy w stanie zebrać deszczówkę, a następnie ją wykorzystać. Zbiornik na deszczówkę możemy zakopać pod ziemią. Dzięki temu jest całkowicie niewidoczny, a wodę z niego czerpiemy za pomocą pompy zanurzeniowej. 

Możemy zamontować go również na powierzchni ziemi. Naziemne zbiorniki na deszczówkę charakteryzują się łatwym dostępem, ale też zabierają dodatkowe miejsce w ogrodzie. 

Zbiorniki podziemne będą zazwyczaj większe. Pozwalają więc na zebranie większej ilości wody. Nadmiar najlepiej, aby był odprowadzany rurą przelewową dalej, tak jak miało to miejsce, gdy nie mieliśmy jeszcze zbiornika. Zwłaszcza, gdy ma on mała pojemność i nie korzystamy z niego regularnie. 

Ile kosztuje zbiornik na deszczówkę?

Ceny zbiorników na deszczówkę są bardzo zróżnicowane. Są one zależne od pojemności zbiornika oraz sposobu jego montażu. Aby znaleźć atrakcyjne ceny zbiorników w naszej okolicy warto skorzystać z https://allegrolokalnie.pl/

Nowy zbiornik naziemny o pojemności 1000 litrów możemy kupić już za ok. 700-800 zł. Jeśli jednak zależy nam na dużo większej pojemności zbiorniku i ukrycia go pod ziemią, zbiornik tego typu o pojemności 2000 l znajdziemy już w cenie ok. 2500 zł. 

Oczywiście możemy skorzystać z ofert odsprzedaży zbiorników używanych lub innego typu zbiorników, które mogą pełnić rolę zbiornika na deszczówkę. 

Pamiętajmy jednak, że to inwestycja. Zbiornik taki po pewnym czasie nam się zwróci. Cena wody jest różna w zależności od województwa. Zaokrąglijmy ją jednak do 10 zł za jeden metr sześcienny, czyli 1000 litrów. Łatwo więc obliczyć, że zbiornik naziemny o pojemności 1000 litrów i cenie 700 zł, zwróci nam się po 70 napełnieniach. Kolejne podlewania ogrodu nie będą, więc nas kosztowały. Oszczędność jest spora, tym bardziej, że na jednorazowe podlanie każdych 100m2 trawnika potrzebujemy jednego takiego zbiornika. 

Stąd też warto również wysnuć jeszcze jeden bardzo ważny wniosek. Pojemność zbiornika powinniśmy również dostosować do wielkości powierzchni w ogrodzie, którą mamy zamiar podlać za jednym razem.

Podobne artykuły