Ile energetyków można wypić w ciągu dnia?

Zdrowie Data publikacji: 20 maja 2024

Doktor dietetyki oraz przedsiębiorca, Michał Wrzosek w jednym z filmików na Instagramie odpowiada na nurtujące wiele osób pytanie: ile energetyków można wypić w ciągu dnia? Teoretycznie 5, ale najlepiej 0! Dlaczego? Już spieszymy z wyjaśnieniami!

Słodkie i uzależniające zło, czyli dlaczego trzeba wystrzegać się energetyków?

Napoje energetyczne nie są od 1 stycznia 2024 roku dostępne w sprzedaży dla osób poniżej 18. roku życia. Nowe regulacje zostały wprowadzone w trosce o zdrowie oraz bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Nie bez powodu, ponieważ jak podaje popularny dietetyk Michał Wrzosek, w jednym z najbardziej znanych energetyków marki Red Bull (puszka 250 ml) znajduje się aż 27 g cukru oraz aż 72 mg kofeiny.

Napoje energetyczne podnoszą ciśnienie krwi, przyspieszają pracę serca, ale jednocześnie poprawiają krążenie mózgowe i zwiększają szybkość reakcji. Nadużywając tego produktu, można sobie jednak bardzo zaszkodzić, ponieważ po spożyciu w zbyt dużej ilości, energetyki obciążają serce, zaburzają jego pracę i mogą nawet doprowadzić do jego niewydolności. Nadmiar kofeiny prowadzi do problemów z koncentracją, a także zaburza spokojny sen. W dłużej perspektywie uzależnieni mogą cierpieć na otyłość, odwodnienie, cukrzycę typu II.

Dr Michał Wrzosek w materiale na Instagramie podaje, że limit dzienny na kofeinę wynosi 400 mg, więc teoretycznie można wypić 5 puszek energetyka. Jednocześnie narażamy się wtedy na zbyt dużą ilość cukru, a to powoduje poważne konsekwencje zdrowotne. W sprzedaży aktualnie dostępne są również energetyki bez cukru. Są lepszym wyborem, ale nie idealnym.

Jak radzi dr Michał Wrzosek:

„Moim zdaniem, najlepiej jest wypić 0 energetyków w ciągu dnia. O wiele lepiej pobudzi nas kawa, a przy tym jest zdrowa”.

Napoje energetyczne zawierają wiele składników, a wśród nich dominuje wspomniany już wcześniej cukier. Kawa jest natomiast naturalnym napojem, który można wzbogacić o ewentualne dodatki, takie jak cukier czy mleko. Masz jednak pełną kontrolę nad tym, ile ich dodajesz, i czy w ogóle się na nie decydujesz. Czarny napój jest również źródłem zdrowych polifenoli o właściwościach antyoksydacyjnych.

Naturalny napój lepszy niż sztuczne składniki

Syntetyczna kofeina, która jest podstawowym składnikiem energetyków działa bardzo szybko na ośrodkowy układ nerwowy. Organizm stopniowo przyzwyczaja się do tego, czego efektem jest uzależnienie. Aby utrzymać pożądane działanie pobudzające, każdą z substancji należy stosować w umiarze. Dzięki temu nie doświadczysz nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Podkreślenia warte jest jednak to, że energetyki nigdy nie są dobrym wyborem, co potwierdza znany i szanowany dietetyk Michał Wrzosek. Znacznie lepiej jest postawić na kawę, szczególnie bez żadnych dodatków.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły