Ile dać w kopercie na wesele?

Lifestyle Data publikacji: 23 lipca 2020 / Aktualizacja: 2023-09-23

Jeśli zostaliście zaproszeni na wesele pary młodej to z pewnością zastanawiacie się jaką sumę dać w kopercie? Najgorsze jest to, że sytuacja zmienia się praktycznie co roku. Wszystko bowiem drożeje i wraz z kosztami ślubu rośnie suma, którą wręczamy w kopercie. Już tłumaczymy dlaczego jest to ze sobą związane.

Suma w kopercie powinna przynajmniej pokryć koszt zaproszonych gości

Co do zasady przyjęło się, że suma, którą dajemy w kopercie powinna pokryć koszt zaproszenia nas na wesele. Młoda para wchodzi dopiero w życie. Wesele jest sporym wydatkiem i chociaż zwyczajowo składają się na nią rodzice pana młodego i panny młodej, to nadal może to nie wystarczyć. Poza tym, para młoda oczekuje tego, że pieniądze, którymi zostanie obdarowana na wesele wykorzysta np. na wkład do zakupu mieszkania czy wyprawkę dla dziecka.

Zobacz również: Zamawiasz zaproszenia ślubne online? Najpierw zamów próbki!

Dlatego w dobrym tonie jest włożenie do koperty sumy, która pokryje nasz udział w imprezie, a nawet ciut więcej. W obecnych czasach koszt jednej z osoby na weselu to ok. 150-200 zł. Jest to oczywiście zależne od miasta i stylu w jakim urządzimy wesele. Dlatego szacuje się, że od jednej osoby powinniśmy do koperty włożyć ok. 200 zł. Średnia wartość koperty dzisiaj to 400-500 zł.

Oczywiście są goście, którzy są bardziej hojni i mogą pozwolić sobie na umieszczenie w kopercie nawet kilku tysięcy złotych. Warto też pamiętać o tym, że warto mieć przy sobie również trochę drobniejszych kwot, które przydadzą się na oczepinach.

Oczywiście nie każdego stać na to by włożyć do koperty większą sumę, czasem nawet 200 zł jest problemem. Wyjazd na wesele to również spory koszt dla rodziny.

Warto zastanowić się więc czy w takiej sytuacji po prostu podziękować za udział w uroczystości. Warto również szczerze porozmawiać z parą młodą, być może nasza obecność ma dla niej wymiar symboliczny i nie oczekują oni od nas pieniędzy. W takiej sytuacji możemy w kopercie umieścić choćby losy na loterię, które przy odrobinie szczęścia okażą się dużo szczodrzejszym prezentem niż nam się początkowo wydawało.

Warto pamiętać również o tym, że im bliżej spokrewnieni jesteśmy tym kwota w kopercie jest większa. Chrzestni ofiarują zwykle ok. 1000 zł. Rodzeństwo trochę mniej bo ok. 800 zł.

Podobne artykuły