18 października 2020

Goździki to nie tylko przyprawa. Zobacz jak je wykorzystać!

Goździki to pąki drzewa goździkowego, które nie rozkwitły, a zostały ususzone. Stosuje się je jako przyprawę w kuchni. Jednak cenione są nie tylko za swoje właściwi kulinarne. Można wykorzystać je na wiele różnych sposobów, a często wykorzystuje się je właściwości lecznicze.

Odstraszanie pszczół i os

Latem pszczoły i osy mogą być dokuczliwymi kompanami podczas popołudniowej kawy na świeżym powietrzu. Jest jednak sposób, który pozwala je odstraszyć.

Weź cytrynę, a następnie przekrój ją na pół. W miąższ cytryny wbij goździki. Następnie takie połówki cytryny nafaszerowane goździkami połóż na stoliku, przy którym spędzasz czas.

Aromat goździków i cytryny będzie odstraszał osy i pszczoły, a ty spokojnie wypijesz swoją kawę z dodatkiem czegoś słodkiego.

Goździki na ból zęba

Boli Cię ząb? Jeśli nie masz pod ręką tabletek przeciwbólowych, możesz wykorzystać właściwości goździków, które pomogą Ci uśmierzyć ból zęba.

Wystarczy przeżuć kilka goździków, najlepiej stroną jamy ustnej, w której znajduje się bolący ząb. Oczywiście sposób ten nie wyleczy naszych zębów, da jednak chwilowe ukojenie zanim doczekamy się na wizytę u stomatologa.

Goździki jako prozdrowotny dodatek do herbaty

Lubisz herbatę z goździkami? To bardzo dobrze, powinnaś ją pić. Goździki pozytywnie wpływają na nasz organizm, choćby przez obniżenie poziomu złego cholesterolu (LDL).

Są również dobrym sposobem na przeziębienie i wzmocnienie odporności. Jeśli masz kaszel lub goli Cię gardło, picie herbaty z goździkami pomoże Ci w tym dolegliwościach. Warto dodać od niej również miodu.

Goździki sposobem na lepsze trawienie

Stosowanie goździków pomaga w lepszym trawieniu, dzięki działaniu zwiększającym wydzielanie enzymów trawiennych.

Dlatego jeśli masz problemy trawienne, warto napić się herbaty z goździkami. Możesz ją zaparzać sobie do ciężkostrawnych obiadów.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.