Gniazdka elektryczne na świecie – dlaczego się różnią?

Lifestyle Data publikacji: 25 października 2021

Wybierając się na zagraniczne wakacje warto zorientować się, jakie rodzaje gniazdek elektrycznych zastaniemy na miejscu. Robiąc wcześniejszy rekonesans zaoszczędzimy sobie niepotrzebnych nerwów, gdy okaże się, że na urlopie nie możemy naładować swojego telefonu i laptopa, a koszt przejściówki przekracza nasz budżet i jest o wiele wyższy niż w Polsce.

Dlaczego mamy tyle różnych gniazdek elektrycznych?

Współczesny człowiek bez przerwy korzysta z energii elektrycznej, a mimo to w dobie powszechnej globalizacji, społeczeństwo nie jest w stanie wypracować w tym zakresie jednego standardu. Pomimo ciągłego dążenia do ułatwiania sobie życia i prób ujednolicania wszystkiego, gniazdko i wtyczka wciąż wyłamują się z tego schematu.

Na świecie korzysta się z około czternastu różnego rodzaju gniazdek elektrycznych, przy czym w niektórych krajach obowiązuje więcej niż jeden model. Nie należy zapominać także o napięciu w sieci, które różni się w zależności od państwa jakie odwiedzamy.

Krótka historia zróżnicowania gniazd elektrycznych na świecie

Zaopatrzenie poszczególnych rejonów w dostęp do elektryczności było procesem żmudnym i długotrwałym, przebiegało także niezależnie od innych części świata. Na początku elektryczność służyła głównie do oświetlania domostw, jednak gdy pojawiły się pierwsze urządzenia elektryczne, koniecznością stało się wymyślenie bezpiecznego sposobu na podłączanie ich do sieci. Z tego też powodu prawie każdy kraj opracował własny, lokalny rodzaj wyglądu gniazdek. Nikt nie zastanawiał się nad ich unifikacją, ponieważ mobilność ludzka była wówczas ograniczona. Turystyka międzynarodowa niemalże nie istniała, a ilość sprzętów elektrycznych używanych w podróży była znikoma.

Z biegiem czasu zaczęto zauważać trudności, jakie powodują różnice w typach gniazdek. Pojawiły się pomysły ujednolicenia ich wyglądu, niestety żaden z nich nie zakończył się powodzeniem. Nie można było określić, który typ gniazdka miałby być tym uniwersalnym i wiodącym. Dodatkowo koszty takiego procesu byłyby zbyt wysokie. W zamian za to, bardziej skupiono się na różnicy w napięciach prądu, która doprowadziła do stosowania różnych typów gniazdek w różnych krajach. Współcześnie większość urządzeń pracuje w przedziale od 110 do 250 V,  dzięki temu ryzyko, że sprzęt się zniszczy lub uszkodzi jest minimalne.

Najpopularniejsze typy gniazdek elektrycznych w różnych krajach

Europa

Niestety, ta część globu nie jest spójna pod względem elektryczności. Kiedyś najpopularniejsze i najczęściej stosowane było gniazdo typu C. Posiada ono otwory na dwa okrągłe bolce, jednak brak mu uziemienia. Obecnie najbardziej rozpowszechnione jest gniazdo typu E, składające się dodatkowo z bolca z uziemieniem. Oryginalnie pochodzi z Francji i jest obecne w większości krajów europejskich, w tym w Polsce.

Gniazdka elektryczne w Polsce

Model F (nosi nazwę schuko) posiada dwie blaszki uziemienia i znajdziemy go w Niemczech, Austrii, Islandii, Norwegii i na Węgrzech. Z gniazdek typu G korzysta się w Wielkiej Brytanii, Irlandii, na Cyprze i Malcie.

We Włoszech najpopularniejsze jest gniazdko typu L, do którego pasuje wtyczka z trzema bolcami w jednej linii. Jednak w tym przypadku można użyć też wtyczki wyposażonej w dwa bolce.

Kolejną odmianą jest model szwajcarski (J), którego kołek do  uziemienia znajduje się pośrodku wtyczki, ponad pozostałymi Natomiast w Danii użyjemy gniazdka typu K, które posiada dodatkowy bolec uziemiający w spodniej części. W obu krajach możemy podłączyć polską wtyczkę, o ile nie jest wyposażona w bolec uziemienia.

Ameryka

W obu Amerykach najczęściej korzysta się z gniazd typu A i B. Typ A posiada dwa płaskie otwory na bolce różnej szerokości, które ułożone są równolegle do siebie. Zastosowanie znajdą w USA, Kanadzie, Meksyku, Gwatemali, Wenezueli, Kolumbii, Ekwadorze, Nikaragui, Boliwii, Peru i na Kubie. Typ B, to wersja wyposażona dodatkowo w bolec uziemiający, stosowany jest w tych samych krajach co typ A, za wyjątkiem Meksyku, Boliwii oraz Nikaragui.

W Gwatemali można spotkać się także z typem G oraz typem I. W Chile i Urugwaju znajdziemy gniazdka typu włoskiego (L), więc możliwe będzie użycie polskich wtyczek.

Afryka

W Afryce dostrzegalne są pozostałości po epoce kolonialnej. Większość tamtejszych krajów stosuje gniazda europejskie (przeważnie typ G, obecny w Wielkiej Brytanii). Niektóre kraje RPA, takie jak Namibia używają gniazdek typu M, do których potrzebna jest przejściówka.

Wtyczka stosowana w Wielkiej Brytanii wraz z przejściówką umożliwiającą zastosowanie jej w gniazdkach typu E

Azja

W Chinach stosowane są trzy typy gniazd – amerykański A, europejski C i typ I, występujący także w Indiach, Pakistanie, Bangladeszu, Malezji, Singapurze, Hong Kongu, Sri Lance i Nepalu. W Izraelu spotkamy wtyczki typu H, natomiast w Japonii, na Filipinach i w Arabii Saudyjskiej znajdziemy gniazdka typu amerykańskiego. Jordania, Oman, Jemen, Irak, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie korzystają zwykle z gniazdek brytyjskich.

Australijski model gniazdka elektrycznego

Jak poradzić sobie z różnymi typami gniazdek elektrycznych?

 Udając się na wycieczkę do kraju, gdzie używane są gniazdka innego typu, niż te spotykane w Polsce warto zaopatrzyć się w przejściówkę, która łączy wtyczkę jednego typu z gniazdem innego typu. Adaptery mają zwykle postać niedużej kostki, będącej z jednej strony gniazdem dla naszego sprzętu, a z drugiej wtyczką do lokalnego gniazdka elektrycznego.

Jeżeli sporo podróżujemy w różne zakątki świata, najrozsądniej zaopatrzyć się w multikostkę oferującą kilka różnych typów przyłącza, najpopularniejszych na każdym z kontynentów. Co prawda kosztuje ona więcej niż podstawowa przejściówka, ale jest też bardziej uniwersalna i praktyczna.

Podobne artykuły