Genialne triki, które pomogą Ci podczas malowania mieszkania

DIY Data publikacji: 18 marca 2017 / Aktualizacja: 2024-05-01

Zbliża się czas remontów w wielu Polskich domach. Najczęściej po prostu malujemy mieszkanie, aby je odświeżyć. Z tymi radami w tym roku pomalujecie je szybciej i lepiej.

1. Usuwanie kurzu ze ściany

Malowanie powinno zacząć się od usunięcia ze ściany kurzu, który na pewno się zebrał. Bardzo dobrym sposobem na to jest użycie kija od mopa i świeżego wkładu myjącego.

2. Kuweta wielokrotnego użytku

Gdy kupujesz kuwetę do malowania, to możesz do niej dokupić specjalne wkładki, ale one też są dosyć drogie. Dużo tańszym sposobem jest wyścielenie kuwety w środku folią aluminiową albo spożywczą. Dzięki temu jedna kuweta wystarczy Ci na wiele malować i do różnych kolorów farb.

3. Technika malowania

Technika malowania również jest bardzo ważna. Powinny być to jak najdłuższe ruchy, najlepiej od sufity do podłogi. Dlatego wałek powinien być dobrze namoczony i najlepiej jest malować, umieszczając go na tyczce, co zapewnia nam duży zakres ruchu. Nasze ruchy powinny tworzyć patern podobny do litery „W”. Wszystko ilustruje zdjęcie poniżej.

4. Przed malowaniem utnij brzegi wałka

Wałek niestety nie jest zakończony tak, aby można było łatwo malować nim aż do samych narożników. Zawsze włosie zostawi ślady na suficie lub ścianie obok. Łatwo jest temu zapobiec, po prostu podcinając brzegi wałka jak na zdjęciu poniżej.

5. Zrywanie taśmy malarskiej

Taśmę malarską powinno się zrywać od razu po malowaniu. Jeśli farba na niej zaschnie, to będzie odrywać się wraz z taśmą i zostaną mało estetyczne poszarpane krawędzie. Jeśli jednak zapomnisz zerwać taśmy lub zbyt mocno trzyma się powierzchni, to możesz spróbować zerwać ją po nagrzaniu suszarką.

6. Zdejmowanie nadmiaru farby z pędzla

Przyklej do puszki wieszak metalowy albo załóż na nią gumkę recepturkę, aby z łatwością zdejmować z pędzla nadmiar farby.

7. Zabezpieczenie wałka

Jeśli nie możesz na raz skończyć malowania ściany wałkiem i musisz odłożyć, to na następny weekend to wcale nie musisz kupować nowego wałka. Wystarczy, że mokry wałek szczelnie owiniesz folią spożywczą. Zablokuje, to dopływ powietrza więc farba nie wyschnie i wałka będzie można używać dalej nawet po długim czasie.

8. Pędzel

Wystarczy zanurzyć pędzel w occie albo rozpuszczalniku. Dzięki temu farba nie zaschnie, a gdy będziecie go jeszcze potrzebować, po wyjęciu będzie czysty. Wystarczy wytrzeć go w jakąś szmatkę.

Podobne artykuły