Gdzie wyrzucić zepsute owoce i warzywa? Wiele osób popełnia ten błąd

Kuchnia Data publikacji: 26 stycznia 2024

Część owoców i warzyw, które kupujemy się psuje. Nie zdążymy ich na czas wykorzystać lub już wcześniej dość długo leżały w sklepie. Takie owoce nadają się już tylko do wyrzucenia, więc wrzucamy je do kosza w kuchni, a potem wraz z pełnym workiem do zbiorczego pojemnika na odpady zmieszane. To błąd!

W naszych gospodarstwach domowych zazwyczaj segregujemy odpady. Plastikowe butelki wrzucamy do żółtych pojemników lub worków. Szklane czyste opakowania do zielonych. Makulaturę do niebieskich, a zepsute owoce do pojemnika na odpady zmieszane?

Nie, tego typu odpady należy wyrzucać do pojemników brązowych, na bioodpady. To tam wrzucamy wszelkiego rodzaju organiczne resztki, takie jak obierki z owoców i warzyw, fusy po kawie, skorupki jaj, a także zepsute warzywa i owoce.

Przydomowy kompostownik

Kolejnym rozwiązaniem może być prowadzenie przydomowego kompostownika. To świetna opcja dla osób posiadających ogród. Kompostowanie to naturalny proces rozkładu materii organicznej na wartościowy nawóz, który może być wykorzystany do wzbogacania gleby w ogrodzie. Proces ten jest nie tylko ekologiczny, ale także ekonomiczny, ponieważ pozwala na recykling organicznych odpadów kuchennych i ogranicza potrzebę kupowania komercyjnych nawozów.

Przydomowy kompostownik może być łatwo zbudowany z dostępnych materiałów. Najprostszy kompostownik to po prostu stos lub otwarta skrzynia, gdzie można układać warstwami organiczne odpady. Istotne jest, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i odpowiednio nawilżać kompost, aby przyspieszyć proces rozkładu. Regularne przewracanie kompostu także pomaga w utrzymaniu równomiernego rozkładu i zapobiega nieprzyjemnym zapachom.

Podobne artykuły