Fotele do ogrodu – co powinno przykuć naszą uwagę?

Ogród Data publikacji: 19 maja 2020

Ogród to dla wielu osób nie tylko pasja związana z uprawą kwitnących krzewów czy drzewek ogrodowych, lecz także miejsce, w którym jak nigdzie indziej można prawdziwie wypocząć. Trudno wyobrazić sobie idealną ostoję spokoju bez wygodnego siedziska. Na jakie fotele do ogrodu warto się zdecydować?

  1. Fotel wiszący do ogrodu lub na taras – z jakiego materiału wybrać?Fotele ogrodowe drewniane – poznaj ich wady i zalety
  2. Fotele ogrodowe rattanowe oraz wiklinowe – czy warto?
  3. Wady i zalety – fotele ogrodowe metalowe
  4. Jaki design foteli do ogrodu wybrać?
  5. Na co zwracać uwagę kupując fotele ogrodowe?

Chcesz utworzyć w ogrodzie przytulny kącik wypoczynkowy, ale nie wiesz jakie meble najlepiej sprawdzą się na zewnątrz? A może nie masz ogrodu, jednak szukasz wygodnego siedziska na taras? Niezwykle istotną kwestią jest materiał, z jakiego wykonano fotele ogrodowe. Po przeczytaniu tego tekstu będziesz wiedzieć, jakie rozwiązanie jest najpraktyczniejsze.

Z jakiego materiału wybrać fotel wiszący do ogrodu lub na taras?

Meble znajdujące się w ogrodzie oraz na tarasie nieustannie narażone są na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych. Ostre promienie słoneczne, niskie temperatury czy opady deszczu lub gradu znacznie mogą skrócić żywotność mebli wykonanych z nieodpowiednich materiałów. Jeżeli chodzi o fotele ogrodowe, to ich wybór jest ogromny. Ciekawe pomysły, to między innymi fotele do ogrodu wykonane z drewna, wikliny lub metalu. Każda z tych propozycji ma swoje zalety i wady. A Ty, na jaki fotel się zdecydujesz?

Fotele ogrodowe drewniane – wady i zalety

Drewno to bez wątpienia bardzo wdzięczny materiał, który z łatwością wpasuje się w każdą przestrzeń. Budzi skojarzenia przede wszystkim z naturą. Pięknie kontrastuje z zielenią otoczenia i nie ma co ukrywać – jest jednym z najczęstszych wyborów jeżeli chodzi o materiał wykonania mebli ogrodowych.

Fotele do ogrodu wyprodukowane z drewna z pewnością cieszą oko i są wygodne, zwłaszcza jeżeli umieści się na nich miękkie poduchy. Warto jednak zwrócić uwagę, iż niekiedy materiał ten, może być kłopotliwy w utrzymaniu. Drewniane meble zdecydowanie nie lubią deszczu. Gdy zbliża się ulewa, dobrze jest je odpowiednio zabezpieczyć. Warto także zadbać o ich regularną konserwację, wówczas można liczyć na to, iż będą służyły przez wiele lat.

Fotele ogrodowe rattanowe oraz wiklinowe – wady i zalety

Jeżeli jednak ktoś uważa, iż meble drewniane są mało trwałe, to prawdopodobnie nie miał jeszcze do czynienia z meblami wiklinowymi czy rattanowymi. Ich największą zaletą jest z pewnością przyjemny dla oka design. Lekkość konstrukcji sprawia, iż wszędzie tam, gdzie pojawią się rattanowe lub wiklinowe fotele do ogrodu przestrzeń nabierze przytulniejszego charakteru. Nie należą one jednak do mebli cechujących się wytrzymałością. Gdy mocno wieje, pada ulewny deszcz lub zbliżają się pierwsze przymrozki, wówczas trzeba rattanowe fotele ogrodowe czym prędzej schować w suchym i bezpiecznym miejscu.

Fotele ogrodowe metalowe – wady i zalety

Kolejny ciekawy pomysł na fotele do ogrodu, to meble wykonane z metalu. Nie każdemu żeliwne konstrukcje przypadają do gustu ze względu na swój stosunkowo “zimny” charakter. Nie sposób jednak odmówić im trwałości i wytrzymałości. Konstrukcje wykonane ze stali mogą nie tylko przetrwać wiele lat bez żadnego uszczerbku, lecz też wykazują się dużą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Oczywiście pod warunkiem, iż będą regularnie i w odpowiedni sposób pielęgnowane. Jest to chyba ich jedyny mankament. Alternatywnym rozwiązaniem dla regularnej konserwacji mebli z metalu może być inwestycja w specjalistyczny pokrowiec przeznaczony do ochrony mebli ogrodowych.

Jaki design foteli ogrodowych wybrać?

Może się wydawać, iż pomysł, jakim jest fotel podwieszany, to pokłosie nowoczesnych aranżacji zarówno wnętrz, jak i przestrzeni ogrodowych. Wiele osób zapewne będzie miało zdziwioną minę, gdy usłyszą, iż modne obecnie wiszące “bańki” były znane już w drugiej połowie ubiegłego stulecia, a ich ojcem jest pewien fiński dekorator wnętrz.

Z uwagi na tak dużą różnorodność propozycji, ciężko jest wybrać design foteli do ogrodu. Kupując fotele ogrodowe, warto kierować się stylistyką przestrzeni. Jeżeli w ogrodzie czy na tarasie dominują meble drewniane, to i fotel powinien być wykonany z tego materiału, aby zachować spójność wystroju. Prócz materiału, z jakiego wykonane są fotele do ogrodu, dobrze jest rozważyć jeszcze kilka kwestii.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem foteli ogrodowych?

Gdy już decyzja odnośnie materiału, z jakiego będą wykonane fotele do ogrodu, zostanie podjęta, to kolej na bardziej szczegółową weryfikację poszczególnych propozycji. W pierwszej kolejności warto określić wysokość budżetu przeznaczanego na taką inwestycję. Fotele ogrodowe, jakie można znaleźć w sklepach internetowych, osiągają różne ceny – od kilkuset, do nawet kilku tysięcy złotych. Mając ustalony górny pułap cenowy znacznie łatwiej jest podjąć ostateczną decyzję. Należy jednak pamiętać o tym, aby nigdy nie oszczędzać na bezpieczeństwie! Solidność konstrukcji zawsze powinna być priorytetem!

Materiał zewnętrzny

Podobne artykuły