Farba do płytek – jak prawidłowo ją aplikować?

Porady Data publikacji: 27 września 2021

Wzory i kolory płytek, które jeszcze kilka lat temu były na topie, dziś już są niemodne, przez co łazienka lub kuchnia mogą prezentować się dla wielu nieatrakcyjnie.  Jest jednak szybki sposób na to, aby dać im tak zwane drugie życie i jednocześnie wpisać się w najnowsze wnętrzarskie trendy. Z pomocą przychodzi tu farba do płytek, której aplikacja nie jest skomplikowana, a przynosi często spektakularne efekty.

Metoda ta jest szczególnie polecana, jeśli stare, nieestetyczne płytki nie są uszkodzone. Do malowania płytek nie są wymagane szczególne umiejętności, dzięki czemu nawet niedoświadczeni majsterkowicze mogą się tego podjąć. Jak prawidłowo aplikować farbę do płytek? Podpowiadamy.

Prawidłowa aplikacja farby do płytek

1. Sprawdź łączenia płytek

Aby farba do płytek wyglądała na nich dobrze, najpierw należy sprawdzić łączenia płytek. Pęknięcia i małe dziury można naprawić szpachlą. Jeśli fugi silikonowe wyglądają już na mocno zużyte, wskazane jest ich usunięcie.


2. Dokładnie wyczyść płytki

Resztki smaru i mydła mają tendencję do odkładania się na spoinach. Wyczyść je. Ważne jest, aby powierzchnia była czysta, sucha, wolna od kurzu i tłuszczu. Możesz to osiągnąć poprzez dokładne potraktowanie mydłem lub środkiem do czyszczenia np. na bazie octu. Istnieją również specjalne środki do czyszczenia płytek, które działają szczególnie na brud i tłuszcz.


3. Zagruntuj płytki

Teraz zaczyna się prawdziwa praca. Podkład do płytek jest łatwy do nałożenia za pomocą wałka z cienkiej pianki nawet dla niedoświadczonych użytkowników, jednak należy to zrobić dość szybko. Następnie zostaw go do wyschnięcia na 12 do 24 godzin (postępuj zgodnie z zaleceniami na etykiecie produktu). Niektórzy producenci oferują produkty 2 w 1, które nie wymagają już wstępnego podkładu, ale zaczynają się od pierwszej warstwy farby. Jacy? Sprawdź: https://home.morele.net.


4. Pierwsze malowanie

Dokładnie wymieszaj farbę do płytek i zacznij nakładać. Nadaje się do tego twardy wałek z pianki. Pamiętaj, aby przygotować odpowiednią ilość farby i nie przerywać pracy na długo i równomiernie nałożyć pierwszą warstwę. Ponieważ po wymieszaniu można ją stosować tylko przez ok. 6 godzin, po czym rozpoczyna się jej utwardzanie. Po nałożeniu pierwszej warstwy należy ją suszyć przez co najmniej 12 godzin.


5. Drugie malowanie płytek

Drugą warstwę można nakładać dopiero po utwardzeniu pierwszej. Ponownie wymieszaj odpowiednią ilość farby do płytek i nałóż ją świeżym wałkiem. Dobre i wystarczające utwardzenie może potrwać do trzech dni, dopiero wtedy należy kontynuować dalsze etapy pracy. Jakie? Sprawdź: https://home.morele.net

Podobne artykuły