Elektryczne pilarki tarczowe – na co zwracać uwagę przy ich wybieraniu?

Ogród Data publikacji: 02 grudnia 2019 / Aktualizacja: 2023-09-28

Jednym z narzędzi, które są niezbędne zarówno w profesjonalnym, jak i przydomowym warsztacie, jest pilarka tarczowa, a szczególnie jej elektryczna wersja. Pilarkę należy jednak dobrać odpowiednio do wykonywanych prac. Wtedy będziemy mieli z niej najwięcej korzyści.

Używanie piłki ręcznej to dziś przy wielu pracach po prostu anachronizm. Tam, gdzie liczy się duża szybkość działania i wysoka precyzja cięcia, sprawdzi się pilarka tarczowa o zasilaniu elektrycznym. Nic dziwnego, że to elektronarzędzie lubiane przez fachowców i często używane. Mało tego, pilarkę tarczową znajdziemy u wielu zapalonych majsterkowiczów.

Na rynku można znaleźć wiele różnych typów pilarek. Mamy więc modele stołowe (stacjonarne) zapewniające stabilność cięcia i pozwalające uporać się z dużą ilością materiałów, ukośnice do złożonych prac i ręczne pilarki, które nie tylko łatwo obsługiwać, ale także przechowywać, ponieważ nie zajmują dużo miejsca. W tym artykule skupimy się właśnie na ostatnim typie pilarek.

Zastosowanie pilarki tarczowej

Ręczne pilarki tarczowe są bez wątpienia najbardziej mobilnymi z rodziny narzędzi elektrycznych do cięcia. Takie pilarki pozwalają prowadzić precyzyjne cięcie prostolinijne, a do tego bardzo szybkie. Ponadto pilarki tarczowe ręczne są lekkie w użytkowaniu i łatwe w transporcie. Przy ich pomocy można ciąć nie tylko elementy drewniane (deski, słupki itd.), płyty OSB, blaty kuchenne, panele podłogowe, ale także tworzywa sztuczne (np. plastikowe rynny, rury itp.). Najważniejsze jest jednak to, że elektryczna pilarka tarczowa pozwala wykonać nawet dużą pracę błyskawicznie. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka parametrów przed zakupem takiego elektronarzędzia.

Rodzaj tarczy

Tarcza tnąca to oczywiste główny element pilarki tarczowej. Im większa tarcza i większe jej zęby, tym szybciej można wykonać cięcia. Zęby jednak muszą być w dobrym stanie. Jeśli jednak zależy nam przede wszystkim na precyzji, lepiej wybrać pilarkę z mniejszą tarczą. Zapewnia ona do tego czyste cięcie bez poszarpanych brzegów. Oczywiście należy pamiętać, że tarcze w pilarce można wymieniać w zależności od potrzeby. Najpopularniejsze to tarcze uniwersalne do cięcia różnych materiałów, tarcze do cięcia precyzyjnego i widiowe (idealne np. do laminatu).

Głębokość cięcia

Jedną z ważniejszych informacji, jaką warto poznać przed zakupem pilarki, jest głębokość cięcia. Ten parametr mówi nam o tym, jak gruby materiał możemy przeciąć za pomocą danej pilarki tarczowej. Modele ze zdejmowaną tarczą tnącą są bardziej uniwersalne, ponieważ można zmienić element tnący na większy. W lepszych modelach pilarek można ustawić głębokość cięcia. Najlepiej zatem zaopatrzyć się właśnie w takie narzędzia. Nigdy przecież nie wiadomo, jak gruby element przyjdzie nam przeciąć.

Moc pilarki tarczowej

Ważnym parametrem elektrycznej pilarki tarczowej jest jej moc. To właśnie od niej zależy wydajność narzędzia. Im większa moc, tym szybciej tarcza zagłębia się w materiał, lepiej radzi sobie z twardymi i grubymi elementami, które trzeba przeciąć. Przy okazji należy zwrócić uwagę także na prędkość obrotową pilarki, która również wpływa na szybkość cięcia. Najlepiej, gdy można regulować prędkość obrotową w zależności od twardości ciętego materiału. 

Zabezpieczenia w pilarce tarczowej

Elektryczna pilarka tarczowa jest bardzo praktycznym i funkcjonalnym narzędziem, ale potrafi być również niebezpieczna. Przy cięciu nietrudno o rany lub poważniejsze uszkodzenia ciała. Do bezpiecznego używania pilarki jeszcze wrócimy w tym artykule, teraz jednak chcielibyśmy podpowiedzieć, że trzeba również zwracać uwagę na to, jakie zabezpieczenia zamontowano w wybranym modelu pilarki. Na pewno powinna być solidna osłona tarczy piły, ale również osłona napędu. Wyłącznik napędu powinien być umieszczony w takim miejscu, gdzie łatwo go użyć. Do tego przyda się jeszcze hamulec chroniący przed przypadkowym uruchomieniem napędu.

Dodatkowe funkcje i wyposażenie

Dobrze również, gdy wybrana pilarka tarczowa została wyposażona w dodatkowe funkcje zwiększające jej możliwości. O regulacji obrotów już wspomnieliśmy. Dobre modele mają także mechanizmy pozwalające ustawić precyzyjnie kąt cięcia. Niektóre pilarki mają także wbudowany laser wskazujący linię cięcia i oświetlenie obszaru roboczego. Warto zwrócić uwagę, czy pilarka ma na wyposażeniu prowadnicę do cięcia równoległego oraz pojemnik na wióry.

Jak bezpiecznie używać pilarki tarczowej?

Elektryczna pilarka tarczowa jest wtedy bezpieczne, gdy używa się jej zgodnie z zasadami BHP. Jeszcze przed rozpoczęciem cięcia należy ustawić jego głębokość i usunąć z linii cięcia wszelkie przeszkody (np. gwoździe). Tarcza do cięcia zawsze musi być w dobrym stanie. Należy uruchomić pilarkę jeszcze przed przyłożeniem do materiału. Nie wolno zapomnieć o tym, żeby przy cięciu osłona pilarki była opuszczona. Po wyłączeniu narzędzia trzeba koniecznie zaczekać, aż tarcza przestanie się obracać.

Przestrzegając powyższych zasad, a także uwzględniając parametry, o których wcześniej napisaliśmy, na pewno będziemy mogli wykonywać nie tylko bezpieczne cięcie, ale również szybkie i efektywne.

Podobne artykuły