Dywanik łazienkowy śmierdzi — co robić?

Porady Data publikacji: 21 września 2023

Śmierdzący dywanik łazienkowy to duży problem i wcale nie tak rzadki. Sami doskonale o tym wiecie :) To, nie wstyd. Winna jest po prostu wilgoć, która znajduje się w łazience. Problem nieprzyjemnego zapachu może być jednak irytujący. Zwłaszcza gdy w naszym domu często bywają goście i często korzystają z łazienki. Nie chcemy, aby czuli, że w niej brzydko pachnie stęchlizną.

Postaraj się wyeliminować wilgoć

Wilgoć jest głównym winowajcą tego, dlaczego dywaniki łazienkowe brzydko pachną. Stajemy na nich gołymi i mokrymi stopami. Kapie na nie woda spływająca z naszego ciała. Nasiąknięty wodą dywanik to idealne miejsce do rozwoju grzybów i pleśni.

Oczywiście, wilgoć z dywanika może odparować. Stanie się jednak tak tylko pod warunkiem, że mamy dobrą wentylację. Ogrzewanie podłogowe zimą może temu pomóc, ale to nie wystarczy. Dlatego, czasem warto na noc, gdy już skończymy się kąpać, nie tylko rozszczelnić okno w łazience, ale powiesić sam dywanik na suszarce do ubrań.

Dzięki temu będzie mógł swobodnie wyschnąć i nie stanie się domem dla rozwijających się w nim mikroorganizmów, a także nieprzyjemnych zapachów, które z tym się wiążą.

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu

Dywanik łazienkowy najlepiej co jakiś czas wyprać. Musimy jednak wybrać dywanik, który będzie się do tego nadawał. Jeśli będzie zbyt duży i gruby, może z łatwością przekroczyć ładowność pralki, a jego wysuszenie stanie się procesem bez końca.

Dlatego dla naszej własnej wygody, warto przedłożyć użyteczność nad wygląd i wybrać dywanik, który będziemy mogli wyprać, a następnie wysuszyć w suszarce. To duża oszczędność. Dywanik będzie jak nowy. Nie będziemy więc musieli kupować nowego.

Przed włożeniem do pralki postarajcie się jednak dobrze go wymoczyć, tak by do urządzenia nie trafiły wszystkie zanieczyszczenia. Nie chcemy mieć potem problemu z brzydko pachnącymi ubraniami.

Jak zapobiec problemowi w przyszłości?

Regularne pranie dywanika, a także suszenie go po kąpieli, pomoże nam zapobiec brzydkim zapachom. Dywaniki wykonane z mikrofibry czy innych materiałów odpornych na wilgoć są mniej podatne na rozwój bakterii i pleśni. Nie zapomnij jednak również o dobrej wentylacji. Otwieraj okno po każdym prysznicu lub zainstaluj wentylator.

Podobne artykuły