Czy wiesz co oznacza ten symbol na obudowie aparatu?

Lifestyle Data publikacji: 07 listopada 2021

Jeśli dokładnie przyjrzycie się obudowie swojego aparatu z pewnością zauważycie na niej symbol kółka przekreślonego kreską. Czy zastanawialiście się kiedykolwiek co on oznacza? A może do tej pory nie wiedzieliście o jego istnieniu? W tym artykule wyjaśnimy Wam, jakie znaczenie ma ten znaczek.

Symbol przekreślonego kółka na obudowie aparatu

Aparaty fotograficzne wyposażone są w matrycę. Jest ona elementem światłoczułym zbudowanym z małych pikseli. Podczas robienia fotografii migawka aparatu odsłania ją co powoduje, iż trafia na nią światło. W ten sposób matryca rejestruje zdjęcie.

Wcześniej wspominany znaczek na obudowie aparatu mówi nam o tym, gdzie w danym aparacie znajduje się matryca. W zależności od modelu matryca może być ulokowana na różnej wysokości obudowy. Tylko po co nam taka informacja?

Informacja ta przydatna jest przy ręcznym ustawieniu ostrości. Wtedy na pierścieniu obiektywu ustawiamy odległość w jakiej znajduje się obiekt fotografowany. Dzięki temu znajduje się on w polu ostrości. Odległość tę jednak ustala się nie od końca obiektywu, a od właśnie matrycy aparatu. Dlatego jeśli mamy dość długi obiektyw, to musimy to uwzględnić przy manualnym ustawieniu ostrości.

Dzisiaj w zasadzie można potraktować to jako ciekawostkę. Nowoczesne aparaty wyposażone są w bardzo dobre „autofokusy”, dzięki czemu automatycznie ustalają ostrość. Jeśli jednak znajdziemy się w warunkach, w których AF nie będzie w stanie złapać ostrości i postanowimy przejść w tryb manualny, to warto o tej ciekawostce wiedzieć.

Podobne artykuły