Domki holenderskie. Wady, zalety oraz czy warto?

Kategoria: Wnętrza
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2017-07-04

Domki holenderskie stają się modne również w naszym kraju. Mają one parę zalet, a jedną z nich jest na pewno cena. Wiele osób zastanawia się nad nimi w celach rekreacyjnych, ale także mieszkalnych jako całoroczne lokum. Dzisiaj postaramy się przybliżyć Wam temat domków holenderskich oraz zastanowimy się czy inwestycja jest warta poniesionych kosztów.

Czym są domki holenderskie

Są one alternatywą dla domków murowanych np. wczasowych czy działkowych. Coraz częściej stają się również alternatywą dla domów całorocznych, za czym przemawia ich cena. Możemy zakupić działkę i kupić domek holenderski i mieszkać w nim zanim uzbieramy na dalszą inwestycję. Jeśli w tym czasie musielibyśmy wynajmować mieszkanie okazuje się to być całkiem ciekawą alternatywą.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Aby postawić taki domek na działce wystarczy zgłoszenie. Następnie czekamy 21 dni i gdy nie otrzymamy z urzędu sprzeciwu, domek możemy stawiać na działce. O ile dobrze pamiętam jest to zgłoszenie prac budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę. Zgłoszenie nieme, w którym nie oczekujemy odpowiedzi trwa 21 dni i jeśli w tym czasie nie dostaniemy odpowiedzi odmownej uznajemy, że otrzymaliśmy zgodę.

Jak są zbudowane domki holenderskie

Konstrukcja takiego domku oparta jest o metalową ramę, która posiada koła do transportu. Jednak nie oznacza to, tak jak wcześniej wspomnieliśmy, że możemy dowolnie z nim się przemieszczać. Domki są ocieplone, dlatego nadają się do całorocznego użytku, mają też wszelkie potrzebne instalacje np. kanalizacyjna czy energetyczna. Dlatego bez przeszkód można w nich normalnie mieszkać.

W zależności od ceny domku możemy dostać takie z grubszą i cieńszą izolacją. Te tańsze świetnie sprawdzają się na domki wypoczynkowe np. nad jeziorem czy na działce. Te grubsze za to mogą pełnić rolę całorocznego domu do mieszkania dla całej rodziny.

Wymiary domków też są różne i możemy dzięki temu dopasować je do swoich potrzeb. Możemy np. wybrać domek, który posiada 2, a nawet 3 sypialnie. Ceny najmniejszych domków całorocznych zaczynają się od ok. 30 tys. złotych. Nieco większe domki to średni koszt 40-45 tyś zł, a najdroższe z nich oscylują w okolicach 60-80 tyś zł. Wszystko jest uwarunkowane wielkością domku, jego ociepleniem czy komfortem wykończenia. Każdy z nich natomiast posiada wszelkie potrzebne instalacje do jego zamieszkania. Musimy jednak mieć świadomość tego, że najtańsze opcje to raczej domki, które nadają się na spanie na działce czy nad jeziorem. Jeśli chcecie mieszkać w nim na stałe będziecie musieli przygotować się na najwyższe koszta, nawet ponad 80 tyś zł.

Wraz z popularnością domków holenderskich w Polsce zaczął też rosnąć rynek wtórny. Dzisiaj na nim już te same domki kilkuletnie kupimy za połowę lub 1/3 ceny. Możemy dostać je już za ok. 20 tyś zł, albo trafić na liczne promocje sezonowe. Jednak przy takich niskich cenach należy dobrze sprawdzić czy dom jest odpowiedniej jakości.

Domki holenderskie zalety i wady

Czy można w takim domku mieszkać cały rok w naszych warunkach? Po suchych faktach czas na opinie użytkowników. Przejrzeliśmy opinie samych użytkowników w Internecie, którzy wypowiadają się na temat kupionych przez siebie domków, ich użytkowaniu oraz zaletach i wadach jakie posiadają. Przytoczymy je teraz punkt po punkcie abyście mogli mieć pełen obraz sytuacji i świadomie podjąć decyzję.

  1. Użytkownik takiego domku po wierzchni 30mkw, który jest ocieplony skarży się, że w nocy przy temperaturze 10 stopni na dworze wewnątrz domku jest zimno i spać muszą pod dwoma ciepłymi kołdrami. W dzień za to w domku gdy na dworze jest upał można zwariować.
  2. Niektórzy ostrzegają przed użytkowanymi domami z Holandii, które zdarzają się być po powodzi i wcześniej były podtopione.
  3. Inny użytkownik skarży się, że miał kilka okazję kilka razy spać w takim domu podczas mroźnej zimy i mimo ogrzewania było w nim bardzo zimno. Uważa, że domki te nie nadają się na nasze realia klimatyczne.
  4. Jeden użytkownik, który ma taki z dwoma sypialniami chwali go sobie i powołuje się na to, że ludzie w miastach w blokach nie raz żyją na małej powierzchni.
  5. Inny użytkownik mówi, że mimo wszystko większość powiatów żąda jednak pozwoleń na budowę w przypadku stawiania domku holenderskiego.
  6. Osoba, która mówi, że dobrze zna konstrukcję domków ocenia ich trwałość na 20 lat. Temperatury w Polsce sprawiają według niego to, że domki szybko się niszczą.
  7. Osoba mówiąca, że 5 lat pracowała przy produkcji takich domków w Holandii twierdzi, że za 20 tyś można kupić tylko domki z jakimiś defektami np. zagrzybione. Sam kupił taki za 85 tyś i mieszka w nim na co dzień, ale został on dodatkowo ocieplony i pełni rolę całorocznego.

Jak widać same opinie użytkowników trochę różnią się od przekazu medialnego. Decyzja zależy od nas, ale czy jest to dobra alternatywa dla zwykłych domów? Może jako przejściowe wyjście tak, ale na dłuższą metę wymaga to bardzo dobrego przemyślenia.

Podobne artykuły