Jak dobrze przygotować się do sezonu grzewczego?

Mój dom Data publikacji: 2017-09-25 / Aktualizacja: 2020-10-23

W wielu domach sezon grzewczy już się rozpoczął. Inni jeszcze zwlekają zakładając swetry i opóźniając wydatki jak tylko mocno się da. Dzisiaj podpowiemy Wam jak przygotować się do sezonu grzewczego oraz jak najbardziej efektywnie sobie podczas niego radzić.

1. Zimowy tryb w oknach

Czy wiedzieliście, że Wasze okna mają dwa tryby? Wiele osób twierdzi, że to mit, ale tak naprawdę potwierdzają to sami monterzy. Gdy zmienia się temperatura na zewnątrz tworzywo, z którego wykonane zostały okna rozkurcza się lub kurczy. Przez to okno traci swoją szczelność. Regulując docisk skrzydła do ramy możemy przeciwdziałać temu problemowi.

fot. okna.pl

Jeśli chcecie poznać więcej szczegółów i dowiedzieć się jak przełącza się tryb letni na zimowy to zajrzyj do tego artykułu.

2. Czyszczenie grzejników

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego grzejniki powinny być dobrze oczyszczone. Przez lato gdy są nieużywane zbierają sporą warstwę kurzu, która zmniejszają ich wydajność. Zmiana nie jest drastyczna, ale warto to zrobić choćby dlatego aby podczas ogrzewania w mieszkaniu brzydko nie pachniało przez podgrzewany w nich brud. Do tego ciepłe powietrze, które unosi się do góry z grzejników będzie cały ten brud wywiewać na nasze mieszkanie. Płytę zewnętrzną dobrze umyj. Kratkę można zdemontować i również za pomocą cienkiej szczotki wyczyścić wnętrze grzejnika.

3. Rozruch testowy

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście to jest to ostatni dzwonek. Ja robiłam to już miesiąc temu. Dzięki temu jesteśmy w stanie stwierdzić wszystkie nieprawidłowości w instalacji i w porę naprawić problemy.

Rozruch powinien polegać na całkowitym sprawdzeniu instalacji. Uzupełnieniu wody jeśli jest potrzebna i rozgrzaniu instalacji do odpowiedniej temperatury tak jak by to wyglądało podczas zimy. Odpowietrzamy również wszystkie grzejniki, sprawdzamy czy grzeją całą powierzchnią oraz czy nie dochodzi gdzieś do wycieków. Odkręć termostaty na maksymalną moc grzania, a następnie skręć je by sprawdzić czy działają prawidłowo.

Zobacz jak odpowietrzyć grzejnik

4. Uszczelnienie punktów przepływu ciepła

Na tym etapie warto też sprawdzić wszystko co związane jest z utrzymaniem ciepła w domu. Nie bez znaczenia jest szczelność okien, dlatego możliwe, że będzie potrzeba ich regulacja. To samo dotyczy drzwi i innych otworów przez, które powietrze dostaje się do domu. Pamiętaj jednak aby nie zakrywać otworów wentylacyjnych.

5. Zadbaj o bezpieczeństwo

Co roku namawiam do tego znajomych i rodzinę. Czujnik czadu, dymu oraz gazu to dla mnie coś co po prostu musi znaleźć się w każdym domu, a zwłaszcza podczas sezonu grzewczego. Te urządzenia nie są drogie, a mogą nam uratować życie. Co roku przecież mówi się o ofiarach czadu, którego nie czujemy. Kładziemy się spać, a rano już możemy się nie obudzić.

6. Odsłoń grzejniki

Grzejniki często zakrywamy choćby grubą firanką bo nie wyglądają one zbyt estetycznie na tle naszego pokoju. O ile w ciągu lata jest to jak najbardziej ciekawy pomysł to zimą jednak powinniśmy z niego zrezygnować. Pamiętaj, że w zależności od typu grzejników grzeją one trochę inaczej. Stare żeliwne grzejniki grzeją całą powierzchnią, ale nowoczesne grzejniki metalowe najczęściej grzeją powietrzem, które zasysają dołem, a potem ogrzane wylatuje ich górą. Tam grzanie boczną powierzchnią jest dużo mniejsze. Dlatego nie wolno na grzejniku ustawiać innych rzeczy, które blokują przepływ powietrza.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jak oszczędzać na ogrzewaniu

Podobne artykuły