Dlaczego warto zainwestować w meble z drewna?

Wnętrza Data publikacji: 25 sierpnia 2020

Drewno to jeden z najbardziej ponadczasowych materiałów, który wyróżnia się solidnością, pięknym wyglądem oraz funkcjonalnością. Jest niezwykle trwałe, a jednocześnie eleganckie i kojarzące się ze szlachetnością. Wykonane z niego elementy sprawdzają się doskonale zarówno jako meble do domu, jak i do ogrodu. Drewniane dodatki tworzono na całym świecie już tysiące lat temu, doceniając ich żywotność, kolor oraz niepowtarzalny zapach. Dziś można znaleźć je we wnętrzach urządzonych w różnych stylach, co świadczy o ich nieprzemijającej popularności.

Zalety mebli drewnianych

Drewno jest materiałem niezwykle cenionym w branży meblarskiej, co przekłada się na stosunkowo wysoką cenę wykonanych z niego dodatków. Z tego względu, wiele osób zastanawia się, czy meble drewniane będą aby na pewno dobrą inwestycją. Z jakich powodów warto się na nie zdecydować?

  • Osoby, które są na etapie umeblowywania mieszkania lub domu zwykle poszukują rozwiązań na lata. W tym przypadku drewno jest zdecydowanie najlepszą opcją, z uwagi na wytrzymałość materiału i jego szlachetny sposób starzenia się. Jest on odporny na uszkodzenia i zarysowania.
  • Meble z drewna mają swój niepowtarzalny charakter, dlatego jeśli marzy się nam wnętrze z duszą, okażą się strzałem w dziesiątkę. To skuteczny sposób na podniesienie prestiżu pomieszczenia oraz wprowadzenie eleganckiego akcentu. Co więcej, możemy wybrać tego typu egzemplarze, niezależnie od tego czy preferujemy styl nowoczesny, minimalistyczny, rustykalny czy vintage.
  • Drewno świetnie komponuje się z praktycznie każdym kolorem ścian i rodzajem posadzek. Dzięki temu, nawet jeśli w kolejnych latach zdecydujemy się na przemalowanie lub zmianę podłogi, drewniane meble wypoczynkowe lub inne dodatki z tego materiału wciąż będą współgrać z całością.
  • To dobry wybór dla wszystkich osób, które dbają o ekologię i chcą ograniczyć konsumpcjonizm. Brak konieczności wymiany na nowszy model po kilku latach z pewnością doceni nie tylko środowisko, ale również nasz domowy budżet.

Jak wybrać gatunek drewna?

Drewniane meble, które znajdziemy pod adresem https://www.e-sas.pl/meblowykat są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych, w zależności od tego, na jaki gatunek drewna się zdecydujemy. Najtańszą i bardzo popularną opcją jest sosna. Jej zaletami są podatność na barwienie, łatwość obróbki oraz sprężystość. Meble wypoczynkowe z tego gatunku są polecane zwłaszcza alergikom, ze względu na brak ryzyka kumulowania się kurzu na ich powierzchni.

Znacznie droższą alternatywą są meble dębowe. Ten gatunek drewna jest bardzo trudny w obróbce, z powodu twardości. Zaletą wykonanych z niego dodatków jest niezwykła trwałość i żywotność. Wymaga jednak szczególnej pielęgnacji, w tym olejowania, przy jednoczesnym unikaniu kontaktu z detergentami. Pośrednim rozwiązaniem jest jesion. Jest on również bardzo trwały, jednak nie tak piękny jak dąb. Jego niewątpliwą zaletą jest większa sprężystość i duża wytrzymałość mechaniczna.

Jeśli marzą się nam drewniane meble do ogrodu, dużą popularnością cieszy się sosna, dąb, buk oraz olcha. Aby jednak utrzymać je w dobrym stanie, konieczna jest impregnacja przynajmniej raz w roku oraz przechowywanie w suchym i ciepłym pomieszczeniu w okresie jesienno-zimowym.

Osoby, które pragną uzupełnić wnętrze swojego domu pięknymi meblami, ale nie dysponują kwotą wystarczającą na materiał drewniany, mogą zdecydować się na tańszą alternatywę, czyli meble ze sklejki. Produkuje się ją z cienkich warstw różnych gatunków drewna. Warto zwrócić uwagę nie tylko na jej znacznie niższą cenę, ale również ekologiczny charakter, wytrzymałość, lekkość i funkcjonalność. Wykonane z niej meble bardzo często przyjmują fantazyjne kształty, tym samym stając się ciekawym dodatkiem w każdym wnętrzu.

Podobne artykuły