Dlaczego sauna wyłożona jest drewnem?

Lifestyle Data publikacji: 10 kwietnia 2021

Jeśli kiedykolwiek byliście w saunie, na pewno zauważyliście, że wszystko jest tam z drewna. Zastanawiacie się dlaczego sauna wyłożona jest drewnem. Dlaczego ławy również są drewniane? Dzisiaj odpowiemy Wam na to pytanie, a odpowiedź sama w sobie jest bardzo prosta.

Co to jest sauna?

Sauna to pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperatura. Przy tym wilgotność powietrza może być niska, albo wysoka. Zależy to od rodzaju sauny. Korzystamy z sauny po to by poprawić krążenie. Oczyścić swój organizm i ogólnie poczuć się lepiej.

Pobyt w saunie poprawia również przemianę materii, a więc pomaga w odchudzaniu. Regeneruje mięśnie, co na pewno pomoże osobom trenującym lub wykonującym ciężką fizyczną pracę. Sauna pomaga również złagodzić stres.

Rodzaje sauny

Wyróżnić możemy kilka rodzajów saun. Jedne z nich to sauny parowe, tak zwane łaźnie rzymskie. To idealna opcja na rozpoczęcie swojej przygody z sauną. Temperatura wewnątrz nie przekracza bowiem 65 stopni Celsjusza. Wilgotność jest duża, a więc oddychanie nie jest trudne.

Sauna fińska charakteryzuje się za to bardzo wysoką temperaturą, sięgającą nawet 110 stopni Celsjusza i jednocześnie bardzo niską wilgotnością powietrza. Jej przeciwieństwiem jest sauna mokra, w której temperatura powietrza sięga 90 stopni, ale za to wilgotność powietrza jest większa.

Dlaczego sauny są w środku z drewna?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Drewno jest materiałem, który zatrzymuje ciepło w pomieszczeniu, ale przy tym nadmiernie nie nagrzewa się. Dzięki temu, możemy spokojnie go dotykać swoim ciałem bez obawy o oparzenie. W saunie za to panuje odpowiednia temperatura, gdyż drewno działa jako izolacja.

Podobne artykuły