Dlaczego płomień w kuchence ma pomarańczowy kolor?

Porady Data publikacji: 02 lutego 2023

Gaz ma jasnoniebieską barwę podczas spalania. Możemy jednak często zauważyć, że końcówki płomyków robią się pomarańczowe. Co to oznacza dla naszej kuchenki? Skąd bierze się ten właśnie kolor?

Pomarańczowy płomień w kuchence

Gaz podczas spalania w kuchence powinien mieć jasnoniebieski kolor

Mało osób wie o tym, ale w zależności od tego, z jakiego gazu korzystamy, powinniśmy w kuchence mieć zamontowane odpowiedniego rodzaju dysze. Dlatego warto skonsultować to ze specjalistą, który będzie w naszej kuchni montował kuchenkę. Co jakiś czas warto je też wyczyścić, albo wymienić. Nie są one drogim wydatkiem.

Za pomarańczowy płomień mogą też odpowiadać brudne garnki lub palniki. Powinniśmy również zadbać o ich czystość. Ale to nie jedyny problem.

Kolor pomarańczowy lub żółty oznacza, że gaz nie spala się całkowicie. To ma wpływ na to, ile będziemy go potrzebować do przygotowania potraw. Oznacza to więc, że zużyjemy po prostu więcej gazu.

Pomarańczowy kolor gazu oznacza, że nie spala się on w całości

Polska Spółka Gazownictwa zaznacza, że nie ma to jednak nic wspólnego ze złą jakością gazu. Dlatego jeśli mamy taki problem, to warto skonsultować to ze specjalistą, który będzie mógł dokonać przeglądu urządzenia instalacji, a następnie rozwiążę problem. Warto zadbać o to, aby nie przepłacać za gaz z powodu jego zwiększonego zużycia.

Podobne artykuły