Dekoracje świąteczne z całego świata!

Kategoria: Dekoracje
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2020-01-09

Choinka ozdobiona dużymi bombkami, soplami i anielskim włosiem. Ręcznie robione łańcuchy z papieru i kolorowej bibuły. Stroiki ze świeczek i łodygami drzewek iglastych. Mieniące się lampki na balkonie oraz nadmuchiwany bałwan, pilnujący podjazdu. Dekoracje świąteczne potrafią zaskoczyć i nierzadko również zachwycić. Pomiędzy klasycznymi ozdobami, które spotykamy na bocznych ulicach, w supermarketach i u sąsiadów, warto pochylić się chwilę nad dekoracjami, które królują w innych, pozostałych zakamarkach świata.

Jak dekorują swoje domy Skandynawowie, a jak ozdabiają stoły Meksykanie? Skąd te różnice i czy warto się nimi zainspirować?

Meksykańskie szopki

Meksykanie w swoich dekoracjach wtórują Włochom, którzy nie zapominają o szopkach, ukazujących sceny biblijne. Ustawiane na stołach, parapetach ręcznie robione i ozdobne sceny budowane są z drewna, siana, a także ceramicznych figurek – zwierząt i ludzi. W ustawionej dekoracji nie może zabraknąć Trzech Króli, którzy niosą podarki dla noworodka. Szopki robione są ręcznie, lub komponuje się je z gotowych elementów – im bardziej strojne i dokładniejsze w detalach tym większe uznanie wśród gości i sąsiadów.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Kanadyjski ostrokrzew

W Kanadzie, jednym z najpopularniejszych dekoracji jest ostrokrzew – nieregularna roślina, o czerwonych, drobnych owocach przypominających jarzębinę. Według wierzeń gałązki ozdabiające wnętrze przynoszą szczęście i zwiastują obfitość. To wtedy niejedna hurtownia dekoracji świątecznych sprzedaje drobiazgi ozdobione ostrokrzewem – poczynając od serwetek, kończąc na stroikach czy papierze do pakowania. Dodatkowo, tak strojne elementy doskonale komponują się z innymi dekoracjami – lampionami i skarpetami, w które wkłada się drobne upominki. Ostrokrzew nie zastępuje choinek czy pozostałych, klasycznych dekoracji – stanowi jedynie za dodatkową, klasyczną formę przystrajania ganka, kuchni czy stołu.

Skandynawskie duchy

Nisser – domowe, dobre duszki, przypominające krasnoludki lub elfy, pomagające w świątecznych przygotowaniach. Posiadają długą, siwą brodę i czerwone, sterczące czapki, przywołując na myśl baśniowe, niewielkie skrzaty. Ich rolą jest strzec domowników przed złą magią, przynosząc spokój i ukojenie. Rozstawione po kątach i umieszczane pod choinką zwiastują nadchodzące, wolne dni i pozwalają na odpoczynek od pracy. W Szwecji skrzaty nazywane są Tomte i pełnią podobną rolę. Motyw wykorzystujący Nisser jest niezwykle popularny, dlatego przez cały grudzień z powodzeniem kupimy tematyczne dekoracje.

Litewskie bombki

U naszych sąsiadów drzewka oprócz ceramicznych bombek, szklanych sopli, cukierków, pierniczków czy wstążek posiadają też słomiane dekoracje. Według wierzeń słoma zawieszona na drzewku zwiastowała urodzajny rok, który owocuje w plony, żyzną glebę i bogato kiełkujące krzewy. Najpopularniejszym sposobem na wykorzystywanie słomy jest oplatanie nią szklanych bombek lub plecenie warkoczy, które zastępują łańcuchy czy anielskie włosie.

Polskie dekoracje

W zestawieniu tym oczywiście nie może zabraknąć klasycznych, tradycyjnych ozdób, znanych z domów naszych babć i pradziadków. Najpopularniejszą z nich pozostaje oczywiście choinka, która przybyła do nas z Alzacji, a nazwa zapożyczona jest ze staropolskiego.

To oczywiście jeden z wykorzystywanych elementów. Niejedna hurtownia dekoracji bożonarodzeniowych zaskakuje nas mnogością dekoracji, które chętnie wykorzystujemy i zawieszamy na drzewku. Najpopularniejszymi są lampki, które migoczą na różne kolory, a także bombki w przeróżnych kształtach i rozmiarach. Według zwyczaju na samym szczycie drzewka ląduje duża gwiazda lub sopel, a honorowe zawieszenie przypada „głowie rodziny”. Według wierzeń łańcuchy na choince symbolizują węża, który kusił biblijną Ewę, a ozdoby w kształcie gwiazdek nawiązują do Gwiazdy Betlejemskiej, wskazującej drogę. Oczekując na pierwszą gwiazdkę, w ramach dekoracji, układamy sianko pod obrusem i przygotowujemy puste miejsce dla głodnego przybysza. Często wykorzystujemy naturalne ozdoby – robione przez najmłodszych członków rodziny lub kupując akcesoria do domowych wypieków i robótek ręcznych. Wiele dekoracji, które znajdują się w np. https://pm-m.pl/279-boze-narodzenie, pozwala udekorować także stół, ławę, biblioteczkę, parapet, a nawet ogród. Amerykański zwyczaj dekorowania domu światełkami, figurami w kształcie Mikołaja lub reniferów coraz mocniej zakorzenia się w naszym kraju. 

Podobne artykuły