Wybór zasłon – na jaki materiał postawić?

Dekoracje Data publikacji: 24 lutego 2023

Zasłony stanowią świetne uzupełnienie aranżacji naszego salonu lub sypialni. Nic więc dziwnego, że tak chętnie decydujemy się na to, by zaprosić je do swoich wnętrz. Zawieszone w przestrzeni okiennej nie tylko kreują niesamowity klimat, ale dodatkowo także gwarantują nam odrobinę prywatności. Jednak, by zasłony nasze świetnie się prezentowały i dodawały naszemu wnętrzu jeszcze więcej przytulności, muszą one zostać odpowiednio dobrane. Oczywiście zwracamy uwagę nie tylko na kolor zasłon, ale także na tkaninę z jakiej zostały one wykonane. Wobec tego, na jaki materiał zasłon warto postawić?

Z jakich materiałów najczęściej szyje się zasłony?

Zasłony, które w estetyczny sposób zawieszone są w naszych przestrzeniach okiennych. Wprowadzają one do pomieszczeń wyjątkowo przytulną i prywatną atmosferę. Jednak wybór odpowiedniego materiału na zasłony dla większości z nas jest jednym z większych wyzwań. Okazuje się, że zanim poznamy wady i zalety poszczególnych tkanin, warto także poznać te materiały, z których najczęściej zasłony się wykonuje. Należą do nich:

  • woal, tiul i szyfon;
  • bawełna i len;
  • welur oraz aksamit;
  • blackout oraz poliester.

Wyżej wymienione tkaniny są – w przypadku szycia zasłon – zdecydowanie najpopularniejsze. Warto w tym momencie zauważyć, że każdy z takich materiałów posiada odmienne parametry i walory. Wobec tego, zanim zdecydujemy się na konkretny z nich, warto sprecyzować swoje własne oczekiwania i zastanowić się, co jest naszym głównym celem zawieszania zasłon w pomieszczeniu.

Materiał typu blackout lub welur – zasłony ciężkie i zaciemniające

Blackout oraz welur to dwa materiały, które służą do szycia zasłon zaciemniających. Wynika to głównie z charakterystyki obu materiałów. W przypadku tkaniny typu blackout mamy do czynienia z jej ogromną grubością, która praktycznie nie przepuszcza światła słonecznego. Dokładnie tak samo jest w przypadku weluru, z tą różnicą, że posiada on zewnętrzną warstwę porkytą miękkim włosiem. Takie zasłony są ciężkie i świetnie sprawdzają się głównie w sypialni, gdzie mogą wykreować niezapomniany nastrój.

Woal, tiul oraz aksamit na zasłony ozdobne i zwiewne

Woal, tiul oraz aksamit to materiały wyjątkowo zwiewne i wdzięczne. Najczęściej wykorzystuje się je do szycia zasłon ozdobnych. Materiały te mogą być nawet całkowicie przezroczyste, a co za tym idzie, musimy liczyć się z tym, że wysoko przepuszczają one promienie słoneczne do wnętrza. Tego typu zasłony występują w przeróżnych kolorach i nadają wnętrzu wyjątkowej lekkości i zwiewności. Zwykle najlepiej sprawdzają się one do salonów, gdzie liczy się przede wszystkim maksymalnie wysoka estetyka. Zasłony ze wspomnianych już tkanin wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji oraz regularnego pracowania – tkaniny te mają tendencję do mięcia się i powstawania załamań na ich powierzchni.

Zasłony z bawełny i lnu – czy te materiały się sprawdzają?

Bawełna i len to całkowicie naturalne i ekologiczne materiały na zasłony, które również cieszą się dużą popularnością. Tak naprawdę, zasłony z tych materiałów łącza w sobie cechy wcześniej wspomnianych tkanin. Zarówno bawełna jak i len mogą zagwarantować nam wysokie walory estetyczne, a także umiarkowane przepuszczanie światła słonecznego do naszych wnętrz. Materiały te są mniej podatne na gniecenie się i załamywanie, a co za tym idzie, ich pielęgnacja głównie sprowadza się do regularnego prania i czyszczenia. Zasłony wykonane z lnu oraz z bawełny dopasują się zarówno do pomieszczeń sypialnianych, jadalni, a także do sypialni.

Podobne artykuły