Czym jest plogging? Nowy rodzaj fitnessu połączony z dbaniem o środowisko.

Kategoria: Zdrowie
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2018-04-15

Lubisz biegać? To świetnie, ale przy okazji możesz również zadbać o swoje środowisko. To właśnie robi plogging, który jest wariacją słowa jogging. Jeśli zastanawialiście się czym jest plogging to dzisiaj odpowiemy Wam na to pytanie.

Co to jest plogging

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, jest to wariacja słowa jogging i to pomoże na wyjaśnić zagadkę. Jogging to trucht, bieganie w wolnym tempie. Jego celem jest oczywiście poprawa naszego zdrowia, wydolności fizycznej i zmniejszenie masy ciałach.

Jogging w Polsce od kilku lat jest coraz bardziej popularny. Pokazuje to liczba osób, które biegają po ulicach naszych miast. Jeszcze nie dawno było to domeną większych miejscowości, dzisiaj biegają praktycznie wszyscy.

Potwierdzają to również statystyki. W 2016 roku największe maratony w Polsce ukończyło ponad 35 tysięcy osób. Pokazuje to jak wielkim zainteresowaniem cieszy bieganie w naszym kraju. Plogging to jeden krok do przodu, który ma za zadanie połączyć przyjemne z pożytecznym.

Plogging to bieganie połączone z oczyszczaniem środowiska, w którym się znajdujemy. Wybiegamy w miasto z workiem na śmieci i w trakcie biegu podnosimy przykładowo napotkane po drodze butelki. W ten sposób nie tylko spędzamy czas na powietrzu i biegamy, ale również dbamy o nasze środowisko i miasta.

Ale czy tylko środowisko na tym zyskuje? Otóż nie. Podniesienie takiej butelki wymaga od nas dodatkowej aktywności, czyli skłonów. Oczywiście są one bezmyślnie rzucane przez ludzi zanieczyszczających środowisko, ale jeśli nikt nie da dobrego przykładu, to nic się nie zmieni.

Biegnąc i schylając się po nie nie tylko dajemy taki przykład, ale też zwiększamy skuteczność naszego treningu. Trend ten zapoczątkowany został przez działaczy na rzecz ekologii ze Sztokholmu. Pierwszy był Erik Ahlström, który w ten sposób oczyszczał jedną z górskich miejscowości.

Udało mu się zgromadzić grupę ludzi, którzy uprawiali jogging i namówić ich do nowego typu frykatywność czyli ploggingu. Łączy to szwedzkie słowo „plocka” czyli „obskubać” ze słowem jogging, czyli bieganie truchtem. W ten sposób narodził się nowy trend proekologiczny, który przyjmuje się na całym świecie i coraz więcej ludzi zaczyna robić to samo.

Jak podoba Wam się ta idea? Dołączycie do niej? :)

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły