Co zrobić by choinka nie traciła igieł

Porady Data publikacji: 16 grudnia 2019 / Aktualizacja: 2023-10-16

Co zrobić by żywa choinka nie traciła igieł? Wiele osób zastanawia się nad tym w okresie Bożego Narodzenia. Dla wielu z nas żywa choinka jest tradycją, której nie chcemy łamać. Dlatego jesteśmy w stanie ponieść takie niewygody jak sprzątanie igieł spadających z niej na podłogę.

Nie musi wcale jednak tak być. Możemy postarać się o to by choinka nie straciła igieł tak szybko. Dzięki temu nie tylko dłużej będzie wyglądać pięknie w naszym salonie, ale też będzie wymagała od nas rzadszego sprzątania co wiele osób z pewnością ucieszy.

Co zrobić aby choinka nie traciła igieł tak szybko

Zacznijmy od tego, że jeśli mamy taką możliwość to dużo lepiej jest kupić choinkę w donicy, która postoi nawet cała zimą, a na wiosnę można przesadzić ją do naszego ogrodu.

Gatunek choinki ma znaczenie

Niestety ich cena często odstrasza, dlatego decydujemy się zazwyczaj na cięte drzewko. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na gatunek drzewka, które chcemy kupić. Najdłużej igły utrzyma jodła kaukaska.

Na pewno nie pożałujecie jej zakupu. Jest bardzo piękna i gęsta. Możemy też kupić inny rodzaj jodły, ale zdecydowanie powinniśmy unikać świerka. Ten gubi igły najszybciej.

Sprawdź również to czy choinka jest w miarę świeża, a nie została ścięta tydzień temu. Jak to zrobić? Przyjrzyj się igłom, które powinny być sprężyste i wybarwione. Same gałęzie też powinny być giętkie. Oznacza to, że drzewko ma w sobie jeszcze dużo soków i jest świeże. Dzięki temu postoi dłużej.

Postaw ją w odpowiednim miejscu

Naszą choinkę powinniśmy ustawić w miejscu, które będzie dalekie od źródeł ciepła takich jak grzejniki. Im cieplej tym szybciej choinka straci igły. Oczywiście dzisiaj w wielu domach mamy ogrzewanie podłogowe. Wtedy tak naprawdę miejsce jej postawienia jest dowolne. Jeśli jednak w jakimś miejscu pokoju jest zdecydowanie chłodniej np. od dużej oszklonej powierzchni, to warto tam właśnie postawić choinkę.

Jeśli kupisz choinkę w punkcie w mieście, gdzie choinka stoi na zewnątrz to nie wnoś jej od razu do najcieplejszego pomieszczenia w domu. Pozostaw ją na pierwsza dobę w piwnicy czy na werandzie gdzie zazwyczaj jest chłodniej. Dopiero na następny dzień wnieś ją do pokoju, w którym będzie stała.

Kup odpowiedni stojak

Zapewne masz stojak do choinki, który po prostu sprawia, że ta się nie przewróci. Jeśli jednak chcesz by postała dłużej kup specjalny stojak na choinkę z zasobnikiem na wodę.

Napełnij stojak letnią wodą. Podetnij pień choinki o 2-3 centymetry i dopiero włóż go do stojaka. Dzięki temu drzewko będzie mogło czerpać z niego wodę, a to sprawi, że dłużej pozostanie świeże.

Pamiętaj również o tym aby pilnować tego, by pień drzewka zawsze znajdował się w wodzie. Będzie ono z czasem ją piło, dlatego może zdarzyć się, że mimo, iż woda w stojaku się znajduje, to drzewko nie będzie miało do niej dostępu.

Jeśli masz ochotę możesz również kupić odżywkę dla drzewka, którą tak jak w przypadku kwiatów ciętych dodaje się do wody, w której są zanurzone.

Daj jej trochę przestrzeni

Chodzi o to, aby choinka stała w takim miejscu, aby podczas chodzenia nie była przez nas trącana. Dobrze by były gdyby dzieci też nie nadwyrężały jej ciągnąć ją za gałązki i igły. Oczywiście uwzględniamy tutaj same względy bezpieczeństwa. Szklane bombki czy lampki podłączone do prądu to nie jest najlepsza zabawka dla dziecka.

Podobne artykuły