Czym kierować się wybierając pompę ciepła do swojego domu?

Kategoria: Mój dom
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2022-09-19

Nie da się zaprzeczyć, że w dobie mocno wzrastających cen energii, ludzie szukają oszczędnych rozwiązań. Pompy ciepła to urządzenia, które budzą największe zainteresowanie pod tym kątem – są nowoczesne, wydajne i ekologiczne.

Jak jednak wybrać odpowiednią pompę ciepła? Jakie kryteria wziąć pod uwagę? Podpowiadamy w dzisiejszym poradniku. Zapraszamy serdecznie!

Określ swoje potrzeby i oczekiwania

Pierwsza kwestia, od której należy zacząć, to własne oczekiwania i potrzeby. Jeżeli budujemy nowy dom o podwyższonym standardzie energetycznym, pompa ciepła to przysłowiowy „must-have”. Warto więc zaplanować nie tylko system grzewczy oparty w pełni o to urządzenie (zarówno c.o., jak i c.w.u.), lecz również montaż fotowoltaiki, która zasili pompę ciepła, czyniąc ją jeszcze oszczędniejszą.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Natomiast w przypadku starych budynków – często uwzględnia się stare źródło ciepła, którego nie trzeba się w żadnym wypadku pozbywać. Istnieje możliwość włączenia np. kotła gazowego w układ hybrydowy z pompą ciepła. W przypadku starego typu grzejników, warto natomiast zastanowić się nad wysokotemperaturową pompą ciepła.

Poznaj różne rodzaje pomp ciepła

Pamiętaj również, że pompy ciepła występują w różnych wariantach. Monobloki, splity, pompy gruntowe czy powietrzne. Warto poznać je wszystkie, aby zakupić najbardziej optymalne rozwiązanie. Pomogą Ci w tym obszerne poradniki z portalu pompycieplaonline.pl!

Renoma producenta i opinie

Przy wyborze konkretnego producenta pomp ciepła warto również poznać jego charakterystykę. Tak samo jak w przypadku marek samochodów – jedna słynie z niezawodności, inna z wydajności, a jeszcze inne na odwrót, mają liczne wady.

Budżet, którym dysponujesz

Zapamiętaj, że marki pomp ciepła dzielą się na premium, średnią półkę i budżetowe. Poniżej krótka lista producentów, z tych grup:

  • Premium – Vaillant, Innova, Buderus, Daikin
  • Średnia półka – Mitsubishi Heavy Industries, Viessmann, Bosch.
  • Budżetowe – LG, Panasonic, Haier

Z reguły pompy ciepła z półki premium zapewniają lepszą wydajność, jednak nie zawsze tak jest. Dokładnie tak samo z gwarancją – zdarza się, że budżetowe marki zapewniają lepsze warunki. Właśnie z tego powodu tak ważne jest aby dokładnie zapoznać się ze specyfikacją danego urządzenia, jak również z tym, co oferuje producent w umowie sprzedaży!

Średnia półka to natomiast idealny kompromis pomiędzy pompami premium i budżetowymi.

Na pompycieplaonline.pl przygotowaliśmy również ranking producentów i obszerne recenzje, które rozjaśnią Ci wszystkie te kwestie – tym samym zaoszczędzisz mnóstwo czasu na researchu.

Skorzystaj z kalkulatora!

Pomocne może okazać się także skorzystanie z rozwiązania, jakim jest kalkulator pompy ciepła. Pozwoli Ci on określić zapotrzebowanie energetyczne budynku w sposób poglądowy – system przeprowadzi Cię przez kilka pytań, na podstawie których wybierze dla Ciebie najlepszą pompę ciepła z bazy. Sprawdź i przekonaj się na własną rękę!

Artykuł przygotowany we współpracy z portalem Pompy Ciepła Online.

Podobne artykuły