Czym jest kołdra obciążeniowa?

Wnętrza Data publikacji: 30 listopada 2020 / Aktualizacja: 2023-02-22

Kołdra obciążeniowa – słyszeliście już o takim wynalazku? Z pewnością zastanawiacie się czym ona jest i jakie ma zadanie. Dzisiaj postaramy się Wam przybliżyć ten temat, a być może okaże się, że jest ona czymś czego właśnie możecie potrzebować.

Kołdra obciążeniowa – co to jest?

Kołdra obciążeniowa, jak sama nazwa wskazuje daje uczucie „ciężkości”, a bardziej nacisku na nasze ciało. Powstaje pytanie, po co spać pod kołdrą, którą czujemy na sobie. Wygodniej byłoby przecież pod lekką kołderką?

Zadaniem kołdry obciążeniowej jest coś innego, chociaż nie twierdzimy, że spanie pod nią jest niewygodne. Kołdry obciążeniowe stworzone zostały po to, by osobom z lękami i stresem dać ukojenie podczas snu podnosząc poczucie bezpieczeństwa przez nacisk, który kołdra obciążeniowa wywiera na nasze ciało.

To sprawia, że osoby zestresowane, które mają problemy ze snem, mogą dzięki spaniu pod kołdrą obciążeniowa poprawić jakość swojego snu oraz czuć się po prostu bezpieczniej.

Ktoś mógłby więc zapytać – czy nie wystarczy wziąć zwykłą ciężką zimową kołdrę? Otóż nie. Kołdry obciążeniowe zostały zaprojektowane w ten sposób by nacisk, który wywierają na nasze ciało był równomierny. Nie powodował na nas uczucia dyskomfortu, klaustrofobii czy ciężkości. Nacisk ten ma charakter terapeutyczny, dając nam uczucie bardziej przypominające objęcia niż ciężaru.

Zadaniem kołdry obciążeniowej jest nacisk na określone partie ciała, a przez to pobudzenie wytwarzania serotoniny. Serotoniną zwana jest hormonem szczęścia. Hormonem stresu jest kortyzol. Możemy go zmniejszać wytwarzając więcej serotoniny.

Ile powinna ważyć kołdra obciążeniowa?

Kołdry obciążeniowe dostępne są w różnych rozmiarach, ale co ważniejsze, w różnych wagach. Dlaczego ważne jest to, aby dobrać odpowiednią wagę kołdry?

Jest ona zależna od tego kto będzie pod nią spał. Dlatego osoba ta powinna się zważyć, a następnie wybrać kołdrę, której waga będzie wynosiła ok. 10% masy ciała tej osoby. Dzięki temu będzie mogła ona wywierać odpowiedni terapeutyczny nacisk.

Podobne artykuły