Czy wiesz dlaczego w windzie znajduje się lustro? Nie tylko po to by poprawić fryzurę!

Lifestyle Data publikacji: 10 czerwca 2018

Zauważyliście na pewno, że w każdej windzie znajduje się lustro. Zastanawialiście się jakie ma faktyczne przeznaczenie? Oczywiście w czasie wjazdu lub zjazdu windą, który chwilę trwa możemy się przejrzeć, poprawić włosy i zabić jakoś ten czas. Można również zrobić sobie selfie z czego ostatnio bardzo dużo osób korzysta. Jednak jego prawdziwa rola jest dużo ciekawsza.

Dlaczego w windzie znajduje się lustro

Windy obecne były już po wojnie. Wtedy budowano pierwsze drapacze chmur, na które trzeba było dostać się windą. Windy wtedy nie były jednak tak szybkie jak dzisiaj. Dlatego lustra pomagały pasażerom wind zając się czymś. Nie było to jednak podyktowane samymi użytkownikami, a kosztami. Zamiast inwestować w dużo szybsze mechanizmy wciągające windę, taniej było zamontować lustra.

Okazało się, że mają również inne ciekawe zastosowanie. Ludzie mający klaustrofobię mieli problemy z jazdą windą. Dzięki lustrom przestrzeń wydawała się większa i jaśniejsza. Lustra również odwracały uwagę, więc dla osób z klaustrofobią były wybawieniem i pozwalały bezpiecznie jeździć windą.

Gary Tidman jest zawodowcem, który zajmuje się montażem wind. Twierdzi, że lustra mają jeszcze jedno zastosowanie i skutecznie ułatwią życie osobom na wózka, które wjeżdżają tyłem do kabiny. W ten sposób łatwiej jest im manewrować.

Specjalista Doug Guderian twierdzi, że lustra zmniejszają ilość wandalizmów popełnianych w windach. Gdy ktoś widzi swoje odbicie w lustrze jest mniej skłonny do popełniania takich aktów wandalizmu.

Jedno zwykłe lustro, a tyle ciekawych historii za nim stoi :)

Źródło artykułu: http://noizz.pl/biznes/dlaczego-w-windach-montuje-sie-lustra/nclr7n6

Podobne artykuły