Czy wiesz dlaczego port USB jest niebieski?

Technologie Data publikacji: 16 kwietnia 2021

Z pewnością zauważyliście, że niektóre porty USB są niebieskie. Nie wszystkie jednak mają ten sam kolor. Znajdziemy również czarne oraz białe. Nie jest to przypadkowe i dzisiaj wytłumaczymy Wam dlaczego tak jest.

Port USB w kolorze niebieskim

Kolorem niebieskim oznaczone są porty USB i wtyczki, które są wykonane w standardzie USB 3.x (superspeed). Jest to obecnie najnowszy standard, który zapewnia najszybszy przesył danych. Porty USB 3.1 (pierwszej generacji) przesyłają dane z prędkością do 5 Gbit/s. Porty USB 3.1 (drugiej generacji) zapewniają dwa razy większą prędkość, niż te pierwszej generacji. Oczywiście są one kompatybilne z poprzednimi wersjami.

Wtyczka USB 3.0

Możemy spotkać się zarówno z nazewnictwem USB 3.1 Gen 1 / Gen 2, jak i USB 3.0. Jest to zależne od tego, jaki system oznaczeń wybrał producent. Jeszcze jedną rzeczą, która może wprowadzić nas w błąd jest to, że port USB 3.0 może mieć czarny kolor. Wtedy jednak oprócz standardowego symbolu USB znajdziemy symbol SS od superspeed.

Port USB 3.0 czarny

Porty USB czarne i białe

Wersja USB 2.x oznaczona jest kolorem czarnym. Jest to starszy standard, który zapewnia mniejszą prędkość przesyłu danych (do 60MB/s). Kolorem białym oznaczone są najstarsze porty USB 1.x, które są z kolei najwolniejsze. Zapewniają prędkość maksymalnie do 1,5 MB/s.

Port USB 2.0

Teraz już wiesz, jak po kolorze rozpoznać rodzaj portu USB. Co z tą wiedzą dalej zrobić? Jeśli zamierzacie podłączyć pendrive lub dysk twardy na USB do swojego komputera, to najlepiej jest to zrobić do portu w kolorze niebieskim. Dzięki temu zapewnimy najlepszą szybkość przesyłu danych, a więc operacja kopiowania danych potrwa krócej.

Do portów znacznie wolniejszych czyli USB typu 2.0 lub 1.0 zdecydowanie jest lepiej podłączać peryferia komputerowe niż nośniki danych. Możemy tam więc podłączyć naszą myszkę lub klawiaturę.

Podobne artykuły