Czy rózga dla dziecka pod choinkę to dobry pomysł?

Kategoria: Parenting
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2022-12-06

Dzieci bywają niegrzeczne, to prawda. Często straszymy je, że jeśli będą się źle zachowywać, to pod choinką znajdą od Mikołaja rózgę. Czy danie takiej rózgi może być dobrym środkiem wychowawczym? Spróbujemy zastanowić się nad tym w tym artykule.

Czy dać dziecku rózgę pod choinkę?

Rózga pod choinką ma być symbolem karania za złe zachowanie w ciągu roku. Czy wręczenie jej dziecku zamiast prezentów sprawi, że osiągniemy zamierzony efekt? Niekoniecznie.

Dzieci bardzo mocno czekają na prezenty na Boże Narodzenie. Gdy otrzymają rózgę, wiąże się to z bardzo wielkim rozczarowaniem, tak dużym, że może ono wpłynąć na dalsze postrzeganie świata przez dziecko i utratę zaufania do dorosłych oraz Świętego Mikołaja. Dziecko pisząc list do Mikołaja liczy, że jakiś z tych prezentów otrzyma.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Dziecko nie zrozumie, za co jest karane

W momencie, gdy zamiast nich dostanie rózgę, tak naprawdę nie będzie rozumiało za co konkretnie. Stale robimy coś nie tak jak powinniśmy i dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dlatego ważne jest uświadamianie na bieżąco co jest zachowaniem złym, a co zachowaniem godnym pochwały.

Dziecko, gdy dostanie rózgę nie odniesie tego faktu do konkretnych wydarzeń w ciągu roku, o których już zapewne nie pamięta. Za to odczuje silne negatywne emocje, które mogą przerodzić się w jeszcze większy bunt. Czasami może się starać być grzeczniejsze, ale nie zawsze to wychodzi. Po co jednak podejmować próby, skoro na końcu i tak zawsze spotyka ans kara?

Nikt nie jest stale niegrzeczny

Jeśli zrobilibyśmy roczny rachunek sumienia i spisali wszelkie złe i dobre zachowania dziecka, jak i nas samych, to nigdy nie jest tak, że jesteśmy bezwględnie niegrzeczni lub grzeczni. Dlatego nie można powiedzieć, że dziecko całokształtem zasłużyło na rózgę. Tym bardziej, że przechodzi ono przez różne fazy rozwoju, podczas których kontrolowanie swoich zachowań może być dla dziecka po prostu trudne.

Rózga to również zawód rodzica w roli wychowawcy

Rolą nas, jako rodziców jest uświadamianie, wpajanie dobrych wzorców. Rozmowa, dawanie przykładu własnym zachowaniem. Jeśli ostatecznie chcemy dać dziecku rózgę, można więc uznać, że sami niejako zawiedliśmy w roli rodzica, skoro nasze dziecko w żaden sposób nie wykazało się dobrym zachowaniem, które można nagrodzić prezentami pod choinką.

Do tego wychowywanie przez ciągłe karanie sprawia, że dziecko żyje w stresie. Nie jest to najlepszym sposobem na wpojenie dziecku pozytywnych wzorców zachowań, skoro ciągle dotykają go kary. Zwłaszcza, gdy są tak opóźnione w czasie i nie następują bezpośrednio po złym zachowaniu.

Dlatego naszym zdaniem, nie powinno się dawać dziecku rózgi pod choinką, gdyż według nas nie wywrze ona oczekiwanego efektu, a jedynie pogłębi problem wychowawczy. A jakie jest Wasze zdanie?

Podobne artykuły