Czy odświeżacze powietrza są niebezpieczne?

Zdrowie Data publikacji: 14 stycznia 2020

Czy odświeżacze powietrza mogą być niebezpieczne? Musisz wiedzieć o tym, że odświeżacze w areozolu produkowane są z produktów ropopochodnych. Możemy znaleźć w nich toluen, dichlorobenzen czy formaldehyd. Nie brzmi to zbyt zdrowo, prawda?

Substancje, które wchodzą w skład takiego odświeżacza mogą wpływać na Twój organizm. Ich stosowanie może wywołać astmę czy alergię. Mogą mieć również wpływ na Twój układ nerwowy. Mogą więc sprzyjać rozwoju choroby Alzheimera czy Parkinsona, a nawet stwardnienia rozsianego. Niektóre z nich mogą nawet wpływać na Twoje hormony powodując inne problemy.

Jeśli zauważysz, że po kupieniu odświeżacza pojawiają się u ciebie bóle głowy, zawroty głowy czy nudności to koniecznie powinnaś z nich zrezygnować. Może dochodzić też do podrażnień układu oddechowego czy spojówek.

Badania na ten temat przeprowadził Europejski Związek Konsumenci. Wykazały one, że produkty te zawierają substancje niezdrowe dla człowieka i to w ilościach przekraczających normy. Nie tylko w postaci aerozolu, ale też w innej formie np. dyfuzorów czy wkładów zapachowych do kontaktu.

Co zamiast nich?

Odświeżacz powietrza możesz zrobić samodzielnie. Wystarczy dyfuzor, patyczki do dyfuzora, olej kokosowy i ulubiony olejek zapachowy. Jak zrobić taki odświeżacz dowiesz się tutaj.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły