Czy naprawdę warto kupić płytę indukcyjną?

Kuchnia Data publikacji: 01 kwietnia 2022

Wybierając kuchenkę, najlepiej znaleźć model najbardziej funkcjonalny i energooszczędny, który sprawnie posłuży przez wiele lat. Wielu poleca zakup płyty indukcyjnej, która jest wyrobem nowoczesnym i sprawdzającym się w niemal każdych warunkach. Taka kuchenka ma wiele zalet i zdaniem użytkowników jest warta swojej ceny. Jednorazowa inwestycja w porządny sprzęt pozwala na wygodne gotowanie, a ograniczenia w zakresie korzystania z takich urządzeń są niewielkie. Zatem czy naprawdę warto mieć płytę indukcyjną?

Jakość i funkcjonalność płyt indukcyjnych

Indukcyjne płyty grzewcze to modele wykonane z najwyższej jakości surowców, by produkt końcowy był nie tylko wydajny, ale i bezpieczny. Dlatego wykorzystuje się między innymi wysokogatunkową ceramikę, odporną na pękanie czy ciężar naczyń. Wszystkie elementy takich kuchenek powinny być też połączone z najwyższą starannością, by korzystanie z płyt nie zagrażało zdrowiu czy nawet życiu domowników. Dlatego producenci muszą przede wszystkim trzymać się określonych norm w tym zakresie.

Płyty takie są też łatwe w obsłudze i intuicyjne – na przykład płyta indukcyjna Gorenje wyróżnia się przejrzystym dotykowym panelem sterowania o bardzo wysokiej czułości, dzięki czemu nawet lekki dotyk pozwala na bezproblemowe wybranie niezbędnych do gotowania parametrów. Panel można też zablokować, by przypadkowo nie zmienić temperatury lub nie wyłączyć płyty.

Jakie są minusy korzystania z płyt indukcyjnych?

W zasadzie płyty indukcyjne można użytkować bez większych ograniczeń. Trzeba pamiętać o zakupie odpowiedniego rodzaju garnków magnetycznych, które wchodzą w reakcję z powierzchnią płyty. W innym wypadku kuchenka nie zacznie nagrzewać naczyń i gotowanie nie będzie możliwe. Na tym etapie warto zakupić inteligentny model urządzenia, jakim jest między innymi płyta indukcyjna Teka, która rozpoznaje wielkość garnka czy patelni i nagrzewa tylko taką powierzchnię. To pozwala przede wszystkim na zaoszczędzeniu energii, zarówno dla własnych rachunków, jak i dla środowiska.

Decydując się na płytę indukcyjną, trzeba też pamiętać, że może ona wpływać na pracę rozrusznika serca lub aparatu słuchowego. Dlatego przed zakupem wybranego modelu, warto zapytać o poradę swojego lekarza. Jednak w większości przypadków, korzystanie z kuchenek indukcyjnych jest w pełni bezpieczne, a w dodatku płyta sama w sobie nie nagrzewa się.

Płyty indukcyjne jako element aranżacyjny

Kuchenki indukcyjne są nie tylko sprzętem pierwszej potrzeby. – to nowoczesne urządzenia AGD, które idealnie pasują do wielu aranżacji. Szczególnie dobrze będą wyglądać między innymi w minimalistycznych kuchniach albo tych wykończonych w sposób industrialny. Takie kuchenki też doskonale wtapiają się w blat, kiedy zostaną zabudowane w szafkach kuchennych. To rozwiązanie bardzo efektowne, pozwalające na stworzenie spójnej i estetycznej przestrzeni w kuchni. Co więcej, nawet w małych kuchniach można zamontować niewielką indukcyjną płytę grzewczą, która również umożliwi sprawne ugotowanie domowego obiadu.

Kuchenki indukcyjne można też dobrać kolorystycznie do wnętrza i nie trzeba się ograniczać do czarnej wersji. W nowoczesnych pomieszczeniach świetnie wygląda na przykład płyta indukcyjna szara, która prezentuje się niezwykle stylowo. Taki model sprawdzi się też w kuchniach skandynawskich, gdzie króluje między innymi prostota kształtów czy jasne, stonowane odcienie. Szare płyty grzewcze można też bez problemu oczyścić, by codziennie zdobiły kuchnię.

Podobne artykuły