Czy biokominek może oparzyć?

Porady Data publikacji: 19 stycznia 2023 / Aktualizacja: 2024-09-10

Biokominek w przeciwieństwo do tradycyjnego kominka, w którym rozpalamy drewnem, zasilany jest biopaliwem. Jest ono bezdymne i bezpieczne dla środowiska. Biokominek jest często wybierany przez osoby, które chcą cieszyć się atmosferą kominka, ale nie chcą martwić się o kominiarza i konserwację. Pytanie brzmi jednak, czy taki kominek może poparzyć?

Historia 9-letniej dziewczynki z Wrocławia, która w stanie bardzo ciężkim trafiła do szpitala w grudniu ubiegłego roku pokazuje, że tak. Z kominka wybuchł ogień, a dziewczynka znajdowała się w pobliżu. Uznała poparzeń głowy i górnych dróg oddechowych. To nie jest jednak pierwsza sytuacja tego typu. Doszło do podobnej już wcześniej w Poznaniu.

Czy biokominek jest gorący?

Biokominek, podobnie jak każde inne urządzenie grzewcze, może stanowić ryzyko oparzeń, jeśli nie jest użytkowany zgodnie z instrukcją obsługi. Dlatego ważne jest, aby przestrzegać wszystkich wytycznych producenta dotyczących instalacji, użytkowania i konserwacji biokominka. W szczególności należy zwrócić uwagę na zalecenia dotyczące odległości między kominkiem a łatwopalnymi przedmiotami oraz zachowanie szczególnej ostrożności podczas przelewania paliwa do zbiornika.

Sam biokominek wytwarza też ciepło. Jest w stanie ogrzać niewielkich rozmiarów salon. Oczywiście daje dużo mniej ciepła, niż tradycyjny kominek. Nie oznacza to jednak, że jest całkowicie bezpieczny. Nadal może dojść do podpalenia lub poparzeń. Dlatego korzystając z niego, musimy pamiętać o wszystkich kwestiach bezpieczeństwa.

Z pewnością należy też uważać na dzieci i uczulić je, aby nie przesiadywały blisko kominka, a także nie próbowały samodzielnie w żaden sposób go obsługiwać.

Podobne artykuły