Czy ADHD istnieje?

Parenting Data publikacji: 03 lutego 2017

Jak to jest naprawdę z tym ADHD? Czy ono istnieje, czy to tylko wymysł. Na froncie spotykają się zazwyczaj dwie opinie osób, które z nich jednak mają racje?

Czy ADHD to choroba?

W USA badanych na ADHD jest 9% dzieci. Podaje się im nic innego jak środki farmakologiczne. Z drugiej strony gdy spojrzymy w stronę Francji zauważamy, że zdiagnozowane ADHD to mniej niż 0,5% dzieci. Skąd takie gigantyczne różnice?

Okazuje się, że wszystko jest kwestią interpretacji psychiatrów dziecięcych. Ci w USA uważają, że ADHD wynika z predyspozycji biologicznych i jest chorobą jak każda inna. Niezależną od dziecka czy świata zewnętrznego. Francuscy psychologie natomiast uważają, że na ADHD ma wpływ otoczenie dziecka, świat, rodzina, znajomi, szkoła. To od tego należy więc zacząć terapię, a nie od podawania leków. Ważne jest znalezienie problemu emocjonalnego, a nie farmakologiczne uspokajanie dziecka.

W tym kontekście ADHD nie jest chorobą, a jedynie zaburzeniem na poziomie poznawczym świata i relacji dziecka z otoczeniem. Jednak taka kuracja jest dużo trudniejsza, wymaga zaangażowania całego otoczenia. Dlatego czyż nie łatwiej jest zrzucić wszystko na ADHD i podać leki?

ADHD sprawiło jedynie, że nauczyciele musieli zacząć akceptować niegrzeczne zachowanie dzieci, a rodzice mogli to usprawiedliwić formułką „Moja dziecko ma ADHD”. Czy zatem możemy powiedzieć, że ADHD to wymysł?

Jako sama choroba, którą nazwał i zdefiniował Eisenberg to może być zwykły szwindel. Stworzenie choroby nie jest wcale trudne, tym bardziej 50 lat temu. Wystarczy mieć układy, wydać opracowanie medyczne, a gdy zostanie poparte, choroba staje się faktem. Podobno Eisenberg w 2009 roku tuż przed swoją śmiercią przyznał się, że choroba została zmyślona.

Skoro jednak choroba nie istnieje to dlaczego są osoby chore na nią? Myślę, że to jest właśnie kwestia wcześniej wspomnianych problemów społecznych dziecka i przez ten pryzmat powinno się rozumieć ADHD, a nie jako chorobę, na którą nie mamy wpływu, oraz którą leczy się farmakologicznie.

A jaka jest Wasza opinia na temat ADHD?

Bibliografia:

  1. collectivelyconscious.net
  2. currentconcerns.ch
  3. wpolityce.pl

Podobne artykuły