Czosnek pomoże odstraszyć nornice, ale to nie jedyny sposób

Ogród Data publikacji: 02 września 2022 / Aktualizacja: 2024-05-01

Nornice to małe, podziemne gryzonie, które często przenoszą choroby i mają tendencję do wysysania korzeni roślin. Są one trudne do zwalczania, ponieważ żyją w dużych koloniach i szybko się rozmnażają. Na szczęście istnieje kilka skutecznych metod na ich pozbycie się, a jedną z nich jest użycie czosnku.

Jak nornice szkodzą w ogrodzie?

Nornice w ogrodzie to duży problem. Żyją w dużych koloniach i szybko się rozmnażają. Zjadają korzenie, liście i owoce. Mogą również przenosić choroby drzew i krzewów. Dlatego, gdy już się w nim pojawią, to zaczynają sprawiać wiele trudności. Odstraszenie ich nie jest jednak łatwą sprawą, ale na szczęście może pomóc nam w tym czosnek.

Jak odstraszyć nornice za pomocą czosnku?

Czosnek to naturalny środek odstraszający nornice. Ma silny, ostry zapach, którego nornice nienawidzą.  Możesz go użyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest przygotowanie roztworu z czosnku przez długie moczenie go w wodzie. Następnie takim roztworem możesz podlać obszary, na którym w ogrodzie występują nornice.

Drugi i łatwiejszy sposób na wykorzystanie czosnku w zwalczaniu nornic, jest po prostu wrzucenie główki czosnku do tuneli, które w naszym ogrodzie przekopują te gryzonie. Warto wcześniej go rozgnieść, aby uwolnić silniejszy aromat.

Inne sposoby na nornice w ogrodzie

Na rynku znajdziemy kilka produktów, które mogą pomóc nam w walce z nornicami. Należą do nich spraye, odstraszacze emitujące ultradźwięki oraz świece.

Zastosowanie tych produktów jest proste. Świecę podczas palenia się wydzielają dym, który wypełnia podziemne korytarze nornic. Jednocześnie odstraszają je z naszego ogrodu. Ważne jest to, by po włożeniu świecy do nory zastawić otwór. Podobnie działa spray, którym musimy spryskać tunele.

Przy korzystaniu ze wszystkich środków najpierw powinniśmy zapoznać się z instrukcją dołączoną przez producenta.

Najmniej inwazyjne są odstraszacze ultradźwiękowe. Wbijamy je po prostu w ziemię. Emitują dźwięki, które odstraszają nornice. Wyposażone są one w baterię słoneczną co sprawia, że są całkowicie bezobsługowe. Po umieszczeniu ich w ziemi możemy zapomnieć o ich istnieniu.

Podobne artykuły