Co zrobić aby świeże kwiaty stały dłużej w wazonie

Ogród Data publikacji: 21 października 2018 / Aktualizacja: 2023-02-14

Otrzymałaś od swojej drugiej połówki piękny bukiet kwiatów ciętych na Walentynki? To przyjemne uczucie. Są one symbolem tego, że komuś na nas zależy. Możesz cieszyć się ich widokiem dłużej. Wystarczy, że zastosujesz ten trik.

Jak przedłużyć życie ciętych kwiatów

Będziesz potrzebowała do tego dwóch rzeczy. Jedną znajdziesz w swojej kuchni, a drugą w portfelu. Zanim jednak wykonasz ten trik, pamiętaj o podstawowych zasadach, które dotyczą przechowywania kwiatów ciętych.

Pierwszą z nich jest oczywiście podcięcie pędów pod kątem o 2-3 cm. Dzięki temu zwiększymy powierzchnię, którym kwiat będzie pobierał wodę. Z dolnej części pędu usuwamy też wszystkie liście, tak by nie było one zanurzone w wodzie. Pamiętaj, że przy każdej zmianie wody należy je podcinać.

Woda, do której wkładamy kwiaty nie powinna być zimna, najlepiej, aby miała temperaturę ciała. Wtedy zawiera mniej tlenu, a to spowalnia proces starzenia się kwiatów ciętych. Najlepiej nawet aby była wcześniej przegotowana, co usuwa z niej powietrze. I co najważniejsze, musi być codziennie wymieniana, jeśli chcesz by kwiaty stały długo.

Teraz przejdźmy do naszego triku. Wiesz już jaka powinna być woda i jak postępować z kwiatami, które do niej wkładamy. Aby jeszcze skuteczniej przedłużyć życie kwiatów ciętych do wody w wazonie wrzuć monetę jednogroszową i łyżeczkę cukru.

Monety te zawierają miedź, która hamuje rozwój bakterii i grzybów w wodzie. Dzięki temu utrzymuje rośliny w lepszej kondycji. Dzięki cukrowi, kwiaty mogą pobrać z wody dodatkową dawkę składników odżywczych. Stymuluje on również procesy fotosyntezy. Dzięki temu kwiaty przez dłuższy czas będą wyglądać na świeże.

Podobne artykuły