Upalne dni każdego roku dają nam się we znaki. Jednego razu może być ich zaledwie kilka, jednak rok później sytuacja może się zmienić diametralnie i upały mogą trwać tygodniami, czy nawet dłużej. Lato to nie do końca dobra poru roku nie tylko dla ludzi, ale również dla roślin. Niejednokrotnie zmuszone są do radzenia sobie nie tylko z ostrym słońcem, ale przede wszystkim z suszą. Czego nie robić w ogrodzie w czasie upału, by nie pogorszyć ich sytuacji?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czego pod żadnym pozorem nie robić w ogrodzie w czasie upału. Jest to bardzo ważne pytanie, gdyż wiele roślin ciężko znosi wysokie temperatury. Na naszą uwagę głównie zasługują młode, dopiero rozwijające się rośliny, które niedawno zostały przez nas posadzone.
Przede wszystkim nie powinniśmy zapominać o podlewaniu roślin, jednak pod żadnym pozorem nie wolno robić tego w godzinach południowych i około południowych. Jest to najgorszy czas na podlewanie, gdyż ostre słońce może jeszcze bardziej wysuszyć roślinę. Woda po podlaniu natychmiast wyparowuje i jeszcze bardziej wysusza glebę, w której żyje roślina. Ponadto, rośliny podlane w samo południe mogą ulec poparzeniu.
Jeśli chcemy cieszyć się pięknymi kwiatami balkonowymi, podczas upałów warto schować je do cienia, w chłodniejsze miejsce, gdzie nie będą narażone na niekorzystne działanie zbyt ostrych promieni słonecznych. W przypadku, kiedy nie mamy miejsce, w którym można schronić rośliny, zwróćmy uwagę na ich donice. Pod żadnym pozorem nie wolno trzymać roślin w ciemnych donicach, do których jeszcze mocniej przyświeca słońce.
Nie podlewaj roślin często małymi ilościami wody. Jest to bardzo nieekonomiczne, a przy okazji niewygodne. Mała ilość wody nie zdąży dotrzeć do niższych warstw korzeniowych podobnie, jak duża ilość.
Pod żadnym pozorem nie podlewaj roślin od góry. W czasie upałów nie wolno moczyć nadziemnych części rośliny, gdyż może to doprowadzić do jej całkowitego wysuszenia. Podlewając, warto się nieco schylić i strumień wody nakierować wprost pod roślinę, w miejscu, w którym łodyga wystaje z ziemi.
Nie przycinaj trawnika do samej ziemi. Takie zachowanie może tylko pogorszyć jego kondycję. W czasie trwania upałów, przycięty nisko trawnik narażony jest na wyschnięcie. Źdźbła trawy zostają wysuszone, a trawnik, zamiast pięknie się prezentować, staje się brązowy, wyschnięty.
Lato to czas, kiedy często wychodzimy na zewnątrz i niejednokrotnie wystawiamy twarz do słońca z pozycji leżaków. Jeśli codziennie rozkładamy leżaki na trawniku, nie róbmy tego wciąż w tym samym miejscu. Podobnie sprawa wygląda w przypadku koców. Regularna zmiana sprawi, że trawa się nie wygniecie i nie zwiędnie.
Do roślin, które są najbardziej odporne na nasz klimat, głównie gorące, upalne lata, należą:
Dbamy o nasze rośliny, odkąd tylko kiełkują, dlatego niezwykle nam szkoda, kiedy widzimy, jak na ostrym słońcu powoli umierają. Warto wdrożyć w życie kilka porad, które pomogą naszym roślinom przetrwać ten ciężki czas.
Przede wszystkim warto podlewać rośliny wyłącznie rano bądź wieczorem, kiedy jeszcze słońce nie zacznie dobrze przygrzewać, bądź kiedy schowa się już za horyzontem. Rośliny, które rosną w doniczkach, warto regularnie zanurzać w wodzie. Można zostawić je nawet na ok. godzinę, by dobrze się napiły.
Idealnym sposobem na ochronę systemu korzeniowego roślin przed wyschnięciem jest ściółkowanie. Może to być siano, słoma, a nawet pocięte młode chwasty, które ochronią ziemię przed odparowaniem wody.