21 czerwca 2021

Czego nie robić podczas upałów i jak chronić dzieci?

Upał nie dla wszystkich jest spełnieniem marzeń. Ciepłe lato bez przyjemnego wiatru, bez kropli deszczu dla mało kogo jest idealną pogodą. Wiele osób w tym czasie cierpi, zwłaszcza, jeśli mieszkają w niewielkich mieszkaniach wystawionych na ostre działanie promieni słonecznych bez nadziei na klimatyzację. Dzieci często padają na drzemkę, dorośli również wykazują taką chęć, jednak konieczność pracy nie daje takiej możliwości. Co robić i czego nie robić, by lepiej znieść ten ciepły, upalny czas? A przede wszystkim – jak chronić przed ostrym słońcem nasze dzieci?

Nie zapomnij o wodzie

Podczas długich, upalnych dni, zupełną podstawą jest woda. Z tego właśnie powodu nie wolno o niej zapomnieć. Nawadnianie w ciepłe dni, kiedy temperatura znacznie przekracza 30 stopni to rzecz nawet ważniejsza od posiłków. Latem lekarze zalecają, by pić wodę w ilości 2-3 litry dziennie. Warto postawić na wodę wysokozmineralizowaną.

Skoro już mówimy o wodzie, warto też dodać, że podczas upałów lepiej jest nie pić napojów z kofeiną, w tym kawy czy coli. Alkohol też jest niewskazany, gdyż sprawia, że znacznie zwiększa się ciśnienie, co prowadzić może do mdlenia.

Nie wystawiaj się na słońce

Drugą ważną zasadą jest ta, która mówi jasno i wyraźnie, by nie wychodzić bezpośrednio na słońce, zwłaszcza w godzinach przedpołudniowych czy popołudniowych, kiedy wisi ono jeszcze wysoko na niebie. Wtedy właśnie grzeje najsilniej i może wyrządzić wiele szkód w naszym organizmie.

Nie zapominaj o kremach z filtrem, kapeluszu i przewiewnym ubraniu

Często pomijana zasada, jednak równie ważna jak wszystkie pozostałe, to nie zapominanie o kremach z filtrem. Wydawać by się mogło, że nie jest to tak istotne, zwłaszcza, że jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu nie było takich wynalazków. Nie warto jednak całkowicie rezygnować z kremów z filtrem, gdyż to właśnie one mogą nam uratować skórę przed poparzeniami, a w efekcie – przed nowotworem skóry.

Niezależnie od tego, czy preferujemy kapelusze, czapki bądź chustki, podczas upałów nie można zapomnieć o nakryciu głowy. Nie wybierajmy jednak tych o ciemnym kolorze, gdyż wtedy jeszcze bardziej słońce będzie przygrzewało. Warto postawić na lekkie chusty w jasnych kolorach, czapki z daszkiem czy przewiewne kapelusze słomkowe.

Nie jedz zbyt dużo i ciężkostrawnie

W lecie, kiedy upał daje się we znaki, lepiej nie zajadać się do syta i nie zapełniać brzucha ciężkostrawnymi potrawami. Można wtedy nabawić się niezbyt przyjemnych wzdęć, a brzuch bez trudu pokaże się w całej okazałości. Upalne dni są idealnym czasem na świeże, sezonowe owoce, której mają w sobie mnóstwo wody. Doskonale sprawdzą się smaczne, lekkostrawne sałatki, które nie obciążają organizmu, a przy okazji fantastycznie orzeźwiają. Smażone, mięsne, tłuste dania warto zostawić na okres jesienno-zimowy.

Nie unikaj lodów

Wiele osób, nawet latem, kiedy jest ciepło, unika częstego jedzenia lodów. Warto zrezygnować z takiej zasady, gdyż jedzenie lodów jest niezwykle orzeźwiające. W ciepłe dni najlepiej sprawdzają się sorbety owocowe, które jednocześnie charakteryzują się mniejszą kalorycznością, niż lody mleczne.

Nie wpuszczaj ciepła do mieszkania

Gorące dni sprawiają, że nie tylko my się nagrzewamy, ale również nasze domy. Podstawowa zasada brzmi, żeby nie pozwolić na ich nagrzanie. W tym celu nie można wpuszczać ciepła do wnętrza. Można tego dokonać dzięki zamkniętym oknom, zasłoniętym żaluzjom oraz elektrycznym wentylatorom. Okna wraz z żaluzjami warto otwierać dopiero wieczorem, kiedy na zewnątrz zrobi się znacznie chłodniej, zawieje wiatr.

Nie pozwalaj dzieciom i starszym wychodzić na słońce

Pod żadnym pozorem nie wolno w czasie największego upału wypuszczać dzieci i starszych na zewnątrz. Może to być zgubne dla słabszych organizmów. Dzieci przebywające na dworze i w zapale bawiące się w piaskownicy czy grające w piłkę w ferworze uciech mogą całkowicie zapomnieć o piciu wody, a co za tym idzie – mogą w bardzo szybkim czasie się odwodnić. Osoby starsze są w podobnej sytuacji, gdyż nie odczuwają pragnienia w taki sam sposób jak ludzie młodzi.

Nie zapominaj o zwierzętach

Podczas upałów nie tylko ludzie wymagają regularnego nawodnienia i schronienia w cieniu oraz chłodzie, ale również przyjaciele ludzi – zwierzęta. Zwierzaki domowe powinny mieć zapewnioną wodę wraz z cieniem, w którym mogą odpocząć. Należy im zapewnić odpowiednie warunki, gdyż ich małe organizmy również niekorzystnie reagują na upały.

W przypadku dzikich zwierząt, można na działce bądź poza działką ustawić specjalne poidełka, z których mogą korzystać wszystkie osobniki – zagubione psy, koty, ptaki oraz wiele innych okazów.

Jeśli coś Ci dolega, nie zapomnij skonsultować się z lekarzem

Niejedna osoba jest poważnie chora. Choć może nie widać tego w naszym otoczeniu, wielu ludzi może mieć problemy ze zdrowiem. Upały są dla nich szczególnie niebezpieczne. Jeśli jesteś osobą chorą, nie unikaj kontaktu z lekarzem, a w przypadku złego samopoczucia, nie bój się wezwać pomocy. 

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!