Co zrobić, gdy ze zmywarki brzydko pachnie?

Porady Data publikacji: 17 lutego 2022 / Aktualizacja: 2024-02-21

Brzydki zapach ze zmywarki to problem, z którym może spotkać się każdy posiadacz tego praktycznego urządzenia. Dzisiaj wielu osobom trudno wyobrazić sobie życie bez zmywarki do naczyń. Pozwala ona zaoszczędzić wiele czasu, ale również wody. Nowoczesne urządzenia zużywają jej mniej, niż podczas mycia ręcznego naczyń w zlewie. Dlatego nie dziwi, że zmywarka stała się podstawowym sprzętem na wyposażeniu niemal każdej kuchni.

Do zmywarki wkładamy brudne naczynia, a wyjmujemy czyste. Resztki zatrzymują się na specjalnym filtrze. Jeśli nie będziemy go regularnie czyścić, wtedy możemy spodziewać się, że ze zmywarki zacznie wydobywać się nieprzyjemny zapach. Na szczęście łatwo jest sobie z nim poradzić. W tym artykule powiemy Wam, jak to zrobić.

Zacznij od wyczyszczenia filtra zmywarki

Na dnie zmywarki znajdziemy kilka rodzajów filtrów i wszystkie z nich musimy wyczyścić. Pierwszy filtr talerzykowy zbudowany jest z metalowej siatki.

Pod nim znajdziemy kolejne filtry, które również należy wyjąć, a następnie bardzo dobrze wypłukać. Na nich właśnie znajdziemy resztki jedzenia, które zaczynają się psuć i przez to wydzielają nieprzyjemny zapach, który odczuwamy po otwarciu zmywarki.

Każdy filtr pełni swoje zadanie i wyłapuje różnej wielkości zanieczyszczenia, które w przeciwnym wypadku mogłyby trafić do pompy odpływowej. Dlatego podczas mycia filtrów warto również skontrolować ich stan. Jeśli filtry zużyły się i powstały w nich dziury (zwłaszcza w ostatnim filtrze z gęstej siateczki), wtedy należy wymienić je na nowe.

Zmywarkę również trzeba umyć

Wyczyszczenie filtrów to nie wszystko. Zmywarkę wewnątrz należy dobrze umyć. Najpierw demontujemy wszystkie dysze, które w każdej zmywarce bez trudu można zdjąć do czyszczenia. Jak to zrobić dowiesz się z instrukcji swojego urządzenia.

Myjemy również wszelkie zagłębiania przy uszczelkach i przy drzwiczkach. Często dostają się tam resztki sosów lub oleju, które z czasem zaczynają się psuć. Gdy zapewnimy zmywarce kompleksowe czyszczenie, wtedy czas na odświeżenie.

Jak odświeżyć zmywarkę?

Aby odświeżyć zmywarkę wystarczy puścić puste mycie, a na dnie zmywarki wylać szklankę octu. Do pojemnika możemy włożyć również tabletkę a na półce położyć cytrynę przekrojoną na pół. To pomoże nam wyczyścić miejsca, do których nie jesteśmy w stanie się dostać, a z których również może wydobywać się nieprzyjemny zapach.

W sklepach zakupić możemy również specjalne środki do czyszczenia zmywarki i odświeżacze. Użycie tych produktów jest bardzo proste i nie wymaga od nas wiele czasu. Dlatego warto robić to regularnie i zadbać o czystość swojej zmywarki przynajmniej raz w miesiącu.

Dzięki temu nie tylko z naszej zmywarki nie będzie brzydko pachniało, ale również naczynia po wyjęciu z niej będą czyściejsze. Jeśli na szklankach po umyciu ich w zmywarce zauważasz osady, to sygnał, że warto przeprowadzić czyszczenie. Pamiętaj również, aby regularnie uzupełniać pojemnik na sól do zmywarek i nabłyszczacz.

Podobne artykuły