Co zrobić aby choinka na Święta stała dłużej?

Porady Data publikacji: 2020-11-22 / Aktualizacja: 2023-10-16

Choinka na Święta Bożego Narodzenia – co zrobić, żeby dłużej stała w naszym domu i nie gubiła igieł? Dzisiaj przedstawimy Wam kilka porad, dzięki którym dłużej będziecie mogli cieszyć się choinką w Waszym domu. Atmosfera świąt zagości w nim na dłuższy czas, a choinka będzie piękną dekoracją Waszego salonu. Jednocześnie wyeliminujecie problem codziennego sprzątania igieł wokół choinki, które z niej spadły.

Jaki rodzaj choinki wybrać?

Bardzo ważne jest już to, jakie drzewko kupimy. Samo kupno choinki jest dzisiaj bardzo proste. Wybieramy się na miejsce, w którym tradycyjnie co roku rozstawiają się sprzedawcy choinek. Wybieramy drzewko, które podoba nam się najbardziej, a następnie zabieramy je do swojego domu.

Mało kto jednak zwraca uwagę na to, że choinka to nie jeden rodzaj drzewka. To kilka gatunków drzewek iglastych, które możemy kupić. Często możemy trafić na świerk. Niestety on igły gubi najszybciej, dlatego kupno go jako choinkę nie jest najlepszym wyjściem, jeśli chcemy drzewkiem cieszyć się przez długi czas. Jest on jednak zdecydowanie najtańszy. Dlatego jeśli będziecie wybierać choinkę i nie umiecie rozpoznać gatunków drzewek to po prostu spójrzcie na te najtańsze – to z pewnością będzie świerk pospolity.

Jodła kaukaska – to gatunek choinki, który jest zdecydowanie najlepszym wyborem jeśli chodzi o zachowanie igieł. Oczywiście zakup jodły kaukaskiej będzie też najdroższy. Jeśli jednak zależy nam na niesamowitym wyglądzie drzewka w naszym domu, a jednocześnie zachowaniu jego świeżości przed ługi czas, to jodła będzie tym w co powinniśmy zainwestować. Jej igły nie spadają na ziemię, z czasem brązowieją, ale jodła zostaje zielona bardzo długo.

Jeśli jednak szukacie kompromisu między ceną, a jakością to warto kupić świerk srebrny. Jego nazwa pochodzi od koloru igieł, które mają charakterystyczną srebrno-niebieską barwę. Igły świerka srebrnego nie opadają tak szybko, jak w przypadku świerka pospolitego, ale też nie są tak trwałe jak u jodły kaukaskiej.

Dobrze przyjrzyj się drzewku, które zamierzasz kupić

Wiesz już jakiego gatunku choinki szukać, to jednak nie koniec. Gdy już znajdziesz wymarzone drzewko wśród dziesiątek innych nie poddawaj się emocjom. Musisz dokładnie mu się przyjrzeć, aby ocenić czy jest świeże.

Po pierwsze, warto drzewko podnieść, a przy okazji chwycić też kilka innych. Zdecydowanie lepiej jest wybierać te, które są cięższe (podobne rozmiary).

Dlaczego? Im starsze drzewko tym lżejsze, tym mniej ma wody w sobie i tym szybciej zacznie gubić igły. Warto również lekko uderzyć jego pniem o ziemię i sprawdzić, czy nie opadną wtedy igły.

Uważaj na choinki w doniczkach. Nie zawsze taka choinka może stać dłużej. Czasami możemy też zostać oszukani, a w doniczce z ziemią umieszczona zostanie zwykła cięta choinka. Dlatego zwróćmy uwagę na to, czy choinka faktycznie posiada kamienie.

Zahartuj drzewko zanim wprowadzisz je do domu

Drzewko po zakupie i po przytransportowaniu go do domu, warto najpierw zahartować. Dzięki temu będzie ono lepiej czuło się w naszym domu, w którym jest zdecydowanie cieplej niż na zewnątrz – w naturalnych dla niego warunkach.

Jeśli mamy chłodniejszą werandę czy piwnicę, warto na kilka dni pozostawić na niej drzewko, ale pamietajmy też, aby w tym czasie dać mu również dostęp do wody.

Pamiętajcie, że choinki tak samo jak inne rośliny potrzebują światła. Dlatego musimy zapewnić jej dostęp do niego stawiając ją w pobliżu okna.

Choince trzeba wymieniać wodę, aby przez długi czas nie gubiła igieł

Najlepiej kupić stojak na choinkę, który pozwala na trzymanie choinki w wodzie, a jednocześnie pozwalają ją łatwo wymieniać. Wodę choince powinniśmy zmieniać co dwa dni i najlepiej od razu nalać nowej do odstania w dużej butli.

Podetnij pień choinki, aby dłużej stała

Choinka musi stać w wodzie, ale aby mogła swobodnie z niej korzystać, przed umieszczeniem choinki w stojaku należy jej obciąć pień pod kątem 45 stopni. Wystarczy, że przytniecie kilka centymetrów odo dołu.

Nie stawiaj choinki przy grzejniku, inaczej szybko zacznie gubić igły

Choinki nie za bardzo sprzedają za ciepłem. Dlatego trzeba znaleźć dla niej dobre miejsce, a najlepiej z dala od grzejników.

To samo oczywiście dotyczy innych źródeł ciepła, choćby takich jak kominek. Postaraj się, aby było to najchłodniejsze miejsce w pokoju, ale również, aby choinka miała wystarczająco dużo miejsca i powietrze mogłoby wokół niej swobodnie cyrkulować.

Nie obciążaj choinki zbyt mocno

Oczywiście lubimy, gdy choinka jest pięknie udekorowana i posiada na sobie dużą liczbę ozdób. Jeśli jednak chcemy by żywe drzewko stało dłużej, to nie należy go zbytnio obciążać. Warto więc postawić na lekkie ozdoby, a te cięższe ograniczyć.

Podobne artykuły