Cały dzień w szpilkach? Domowe sposoby na odciski na stopach.

Uroda Data publikacji: 2022-04-08

Wiele osób wie, jak bolesne i nieprzyjemne są odciski na stopach. Chyba każdy z nas miał z tym kiedyś styczność. Niestety często nie wiemy, jak sobie poradzić. Popełniamy popularne błędy, które jeszcze bardziej pogłębiają problem. Oczywiście niezwykle ważne jest regularne dbanie o nawilżanie i złuszczanie skóry, ale jakie skuteczne i domowe sposoby na odciski możemy zastosować? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Skąd biorą się odciski na stopach?

Odciski na stopach to tak naprawdę nagniotki. Są niezwykle bolesne i utrudniają chodzenie. Powstają podczas długotrwałego nacisku na jedną część stopy. Najczęściej pojawiają się na piętach i palcach. Odciski są zgrubieniem skóry i jest to reakcja obronna organizmu. Wewnątrz bolesnej zmiany często znajduje się rdzeń. Może sięgać głęboko i powodować kłucie i pieczenie. 

Odciski na stopach najczęściej pojawiają się przez noszenie zbyt ciasnego lub źle dobranego obuwia. Dobrze znają to kobiety, które przez wiele godzin chodzą w wysokich szpilkach. Niekiedy też z tymi bolesnymi zmianami borykają się osoby, które mają poważne wady postawy, płaskostopie, chodzą w nieodpowiedni sposób lub walczą z nadwagą. Tendencja do powstawania odcisków może być również uwarunkowana czynnikami genetycznymi.

Domowe sposoby na odciski na stopach

Zanim zdecydujemy się na wizytę u specjalisty, powinniśmy wypróbować domowe sposoby na odciski na stopach. Wiele z przydatnych produktów dostaniemy w każdej aptece. Najważniejsze jest regularne dbanie o pielęgnację i nawilżenie stóp. Do miejscowego stosowania świetnie sprawdzą się kremy lub maści z mocznikiem, kwasem mlekowym, kwasem salicylowym i bisabololem. Przed ich użyciem powinniśmy odpowiednio przygotować stopy, najlepiej wymoczyć je w ciepłej wodzie.

Sposoby na odciski polegające na mechanicznym ich usuwaniu w domu nie są polecane. Największe ryzyko stwarza bardzo popularny pumeks. Jest on niezwykle nieprecyzyjny, ale też może być siedliskiem bakterii i grzybów. W łazience jest zazwyczaj bardzo wilgotno, a to sprzyja ich rozwojowi. Dużo lepiej sprawdzi się frezarka, którą łatwiej utrzymać w czystości. Można też stosować gruboziarniste peelingi, ale trzeba to robić regularnie, a efekty nie pojawią się natychmiast. 

Sposoby na odciski mogą też polegać na stosowaniu naturalnych produktów. Świetnie sprawdza się okład z liści aloesu, czosnku lub cytryny. Taki okład zaklejamy plastrem i wymieniamy dwa razy dziennie. Kuracja może potrwać kilka dni, więc opatrunki nosimy aż do całkowitego pozbycia się odcisku. 

Podobne artykuły