Betonowe dekoracje – jak je zrobić samodzielnie?

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 17 listopada 2020 / Aktualizacja: 2022-03-28

Beton to nie tylko jeden z najpopularniejszych artykułów budowlanych, ale także świetny materiał do tworzenia oryginalnych ozdób. Co można zrobić przy jego użyciu? Zobacz pomysły i poradnik DIY, jak przy pomocy betonu kreatywnego i dekoracyjnego własnoręcznie stworzyć zarówno niewielkie ozdoby, jak i praktyczne dekoracje.

Przedmioty wykonane z betonu podkreślą nowatorski charakter wnętrza – szczególnie gdy zamiast kupnych dekoracji zdecydujemy się na wykonanie własnych ozdób.

– Beton kreatywny i dekoracyjny dają praktycznie nieograniczone możliwości twórcze. Praca z tymi materiałami jest bardzo satysfakcjonująca, a powstałe przedmioty mają oryginalny, niepowtarzalny i często jedyny w swoim rodzaju design. Poza tym, co niemniej istotne, taki beton jest bardzo łatwy w zastosowaniu, przez co z pracami poradzą sobie nawet osoby wcześniej niedoświadczone w rękodziele – tłumaczy Maciej Szymański, ekspert z firmy Ultrament.

Co będziesz potrzebować?

Do zrobienia dekoracji z betonu wystarczy specjalna masa betonowa (do zakupienia w popularnych marketach budowlanych), woda i kilka podstawowych narzędzi, jak m.in. naczynie służące do mieszania masy, drewniana łyżka, miarka, waga kuchenna czy przedmioty służące za formę.

Jak wybrać odpowiednią masę?

W marketach budowalnych znajdziesz dwa rodzaje masy betonowej – to beton dekoracyjny i kreatywny. Pierwszy z nich, po zmieszaniu z wodą, ma płynną konsystencję, przez co jest idealny do odlewania najróżniejszych form. Z kolei beton kreatywny, również po dodaniu wody, tworzy formę podobną do plasteliny, dlatego pozwala na modelowanie różnych kształtów. Ich wspólną cechą jest to, że po wyschnięciu twardnieją i nadają się do dalszej obróbki – np. wyszlifowania, pomalowania czy ozdobienia.

Co można zrobić przy pomocy betonu kreatywnego?

Beton kreatywny można w dowolny sposób formować, ugniatać, odcinać, wycinać i modelować. Pozwala na tworzenie ciekawych figurek, waz, misek i innych pięknych przedmiotów. Przy jego pomocy wykreujemy oryginalne dekoracje, w tym także świąteczne. Aby je wykonać, wystarczą foremki do pierników.

1. Przygotuj masę betonową zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.
2. Po uzyskaniu odpowiedniej plastyczności, rozwałkuj masę na odpowiednią grubość.
3. Odciśnij wcześniej przygotowane foremki, usuwając nożem nadmiar materiału.
4. Pozostaw na 24 godziny (do całkowitego wyschnięcia), a następnie udekoruj według własnego pomysłu.

Co można zrobić przy pomocy betonu dekoracyjnego?

Wazon na świeże kwiaty, doniczka na zioła, półmisek na owoce, świecznik, waza, a nawet mały stolik – beton dekoracyjny świetnie sprawdzi się wtedy, gdy chcemy zrobić odlew innego przedmiotu.

Jednym z oryginalniejszych pomysłów może być betonowy świecznik, który pięknie zaprezentuje się w salonie czy sypialni. Aby go wykonać, wystarczy odpowiednia forma.

1. Przygotuj masę betonową zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.
2. Formę wysmaruj olejem kuchennym, następnie wlej do niej masę na odpowiednią wysokość.
3. Po 2-3 godzinach usuń formę.
4. Po 24 godzinach możesz przystąpić do dekorowania swojego świecznika.

Pomysłów na wykorzystanie betonu kreatywnego i dekoracyjnego jest całe mnóstwo. Teraz, gdy spędzamy w domu zdecydowanie więcej czasu niż wcześniej, taka zabawa może okazać się świetną rozrywką dla całej rodziny.

Oprac. Ultrament

Podobne artykuły