Kto będzie musiał oddać pieniądze z 500+? Polskie rodziny zwrócą łącznie 48 milionów złotych!

Parenting Data publikacji: 13 marca 2018

Jak podaje Business Insider Polska według resortu pracy polskie rodziny pobrały bezprawnie ok. 48mln złotych z programu 500+. Kto teraz będzie musiał zwrócić pieniądze? W samym poznaniu jest to 320 rodzin, w Krakowie 900, a we Wrocławiu 500.

Kto będzie musiał zwrócić pieniądze z 500+

Część osób, które dokonają zwrotu to te, które nie przynały się do tego, że maja dodatkowe dochody. Zwroty dotyczą przede wszystkim rodzin, które zadeklarowały we wniosku dochód nie przekraczający 800 złotych na osobę. Zgodnie z prawem takim rodzinom przysługuje prawo do 500 złotych także na pierwsze dziecko. Kiedy jednak z czasem ich dochód się zwiększa np. w wyniku dodatkowej pracy i przekracza tę kwotę to rodziny tracą świadczenia.

Jeśli jednak nie poinformują o tym urzędników i pobierają dalej 500+ na pierwsze dziecko, a nie tylko na drugie to teraz będą musieli zwrócić pobrane wcześniej świadczenia.

Wiceminister zapewnia, że dzięki specjalnym systemom informatycznym gminy niemal z całą pewnością wychwycą fałszywe wnioski o świadczenie z programu. Trzeba zatem zgłaszać każdą zmianę dotyczącą dochodów i sytuacji rodzinnej, co od początku podkreślała wprowadzająca program minister pracy Elżbieta Rafalska.

Źródło artykułu: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/budzet-domowy/zwroty-z-500-plus-rodziny-musza-oddac-miliony-zlotych/55wzxln

Podobne artykuły