Taras lub balkon to miejsce, w którym relaksujemy się. Chcemy więc, aby wyglądał pięknie. Drewno jest jednym z materiałów, które nigdy nie wychodzą z mody. Dlatego wielu z nas decyduje się na podłogę na tarasie wykonaną z desek.
Obecnie wybór najczęściej pada na tradycyjne drewno, ale również na deski kompozytowe. Zastanówmy się więc, co w naszym przypadku sprawdzi się lepiej i który materiał wybrać, aby cieszyć się nim przez długi czas.
Podłoga na balkonie wykonana z gresu jest teoretycznie prostsza w utrzymaniu. Możemy myć ją mopem i na tym kończą się wszelkie czynności konserwacyjne, które musimy wykonać.
Nie ma jednak ona właściwości drewna, które ma wiele zalet. Przede wszystkim drewno nie nagrzewa się w słońcu, ani nie marznie w niskich temperaturach. Dlatego korzystanie z tarasu zawsze jest komfortowe, a chodząc po nim na boso nie uświadczymy uczucia pieczenia z gorąca czy zimna.
Drewno nie brudzi się również tak szybko jak podłogi wykonane z gresu. Na balkon wychodzimy zazwyczaj na boso lub w obuwiu domowym. Stąd też dużo mniej zanieczyszczeń z zewnątrz wnosimy do środka.
Drewno ma również swój naturalny urok. Jego struktura jest niepowtarzalna. Dlatego też mając na myśli aspekty wizualne oraz użytkowe, coraz więcej osób decyduje się właśnie na nie.
Podjęliśmy już decyzję, że na naszym tarasie stawiamy na drewno. Teraz pytanie czy będą to deski drewniane np. sosnowe, czy może deski kompozytowe. Zastanówmy się nad wadami i zaletami obydwu rozwiązań.
Przede wszystkim pamiętać należy o tym, że o drewno naturalne należy dbać. Raz w roku deski tarasowe musimy impregnować i olejować. Dzięki temu zachowamy ich doskonały wygląd na długie lata. Jeśli jednak zaniedbamy tę czynność, nasza drewniana podłoga na balkonie lub tarasie stanie się dla nas zmorą spędzającą sen z powiek.
Jeśli chcemy by drewno służyło nam długo musimy to robić. W przeciwnym czasie jego żywotność skróci się. Na wygląd drewna będą miały wpływ warunki atmosferyczne, częstotliwość jego użytkowania czy położenie tarasu względem słońca.
Deski drewniane są również trudniejsze w utrzymaniu jeśli chodzi o zabrudzenia. Może zdarzyć się, że wyleje nam się na nie wino, które wniknie w strukturę drewna i nie będziemy mogli wyczyścić tak powstałej plamy wodą z detergentem. W takiej sytuacji możemy spróbować przeszlifować deskę i zaimpregnować ją na nowo. Jest to oczywiście bardziej pracochłonne.
Gdy na deskach naturalnych zaczną pojawiać się pęknięcia, również nie możemy mieć im tego za złe. To naturalne, że pod wpływem warunków drewno będzie się kurczyć i rozprężać. Dlatego też podczas montażu desek zawsze należy stosować dylatacje.
Coraz modniejszą alternatywą dla naturalnego drewna na podłogach naszych tarasów stają się deski kompozytowe. Dlaczego znajdują one tylu fanów?
Deski kompozytowe są imitacją drewna naturalnego. Wytwarza się je łącząc drewno i plastik. Dzięki temu są one wyjątkowo odporne na zniszczenia oraz warunki atmosferyczne. Dużo cieńsza deska kompozytowa wykazuje znaczną wytrzymałość, niż w przypadku deski drewnianej.
Deski takie są gotowe do montażu. Są gładkie więc nie ma obaw o drzazgi i nie trzeba ich szlifować. Są dużo bardziej odporne na wodę i nie muszą być przed nią dodatkowo zabezpieczane. Dlatego nie musimy ich regularnie impregnować i olejować, co jest konieczne w przypadku naturalnego drewna.
Dużo łatwiej jest je również czyścić niż naturalne drewno. Możemy umyć je mopem czy nawet myjką ciśnieniową. W usunięciu plam powstałych w trakcie używania tarasu pomogą nam natomiast środki chemiczne, które mamy pod ręką. Te bowiem nie zaszkodzą deskom kompozytowym, tak jak mogłyby wpłynąć na atrakcyjny wygląd naturalnego drewna.
Warto przy tym pamiętać, że przy zastosowaniu na zewnątrz najlepiej wybrać deski kompozytowe z PCV. Są one najbardziej odporne na warunki atmosferyczne i fizyczne uszkodzenia. Są jednak również najdroższe ze wszystkich. Tańsze w zakupie będą deski z polipropylenu oraz polietylenu. Te dużo lepiej sprawdzą się we wnętrzu lub miejscach, które nie są narażone na duże działanie wilgoci lub zmienność temperatur.
Oczywiście nie można powiedzieć, że posiadają one jedynie same zalety. Mimo, iż imitują one drewno i posiadają je w swoim składzie, to jest ono jednak zmielone na mączkę, a następnie połączone z innymi materiałami. Dlatego deski te mają jednolity kolor i nie odzwierciedlają całkowicie złożoności słojów naturalnej deski.
Są one również droższe od tradycyjnego drewna. Dlatego koszt wykonania tarasu z desek kompozytowych będzie wyższy niż z naturalnych. Nie zmienia tego również fakt, że ich montaż jest łatwiejszy.
Na podstawie zalet oraz wad obydwu produktów wykończeniowych do tarasu i balkonu możemy wysnuć proste wnioski. Drewno jest naturalnym materiałym, który prezentuje się dobrze i jest stosunkowo tanim. Wymaga ono jednak od właściciela dbałości i regularnej pielęgnacji. Jest też mniej bezpieczne dla dzieci i trudniejsze w utrzymaniu. Dlatego nie sprawdzi się w przypadku osób, które chcą z tarasu po prostu korzystać nie martwiąc się dodatkowymi czynnościami, które związane są z jego utrzymaniem.
W tym przypadku sprawdzą się deski kompozytowe. Koszt wykonania tarasu będzie większy, ale za to odchodzą nam wszelkie koszty związane z jego impregnacją i olejowaniem. Jest bezpieczniejszy dla dzieci, wytrzymalszy na uszkodzenia fizyczne, warunki atmosferyczne i zabrudzenia.