7 pomysłów na urządzenie małej kuchni

Kuchnia Wnętrza Data publikacji: 27 kwietnia 2017

Mała kuchnia to pojęcie względne i dla każdego mała kuchnia będzie znaczyła coś innego. Myślę jednak, że w naszych propozycjach znajdziecie coś dla siebie i odpowiadające Waszej kuchni. Zobaczcie jak urządzić mała kuchnię, bo małe również może być piękne :)

Kuchnia na biało

Białe kuchnie są teraz modne. Białe matowe lub lakierowane fronty, jasne drewno na blatach i cegiełki na ścianie to hit tego roku. Przyznam również, że mnie się taki design też bardzo podoba. Jest też praktyczny pod jednym ważnym względem – będzie ponadczasowy. O ile zielona czy czerwona kuchnia może nam się opatrzyć to takie projekty będą starzały się bardzo długo. Dlatego jest to dobry pomysł dla osób, które chcą iść na kompromis i nie robić zbyt często remontów w kuchni.

Na biało w bloku

Jeśli masz trochę więcej miejsca niż w pierwszym przypadku warto pomyśleć o układzie dwustronnym. Blat również może służyć jako parapet. To również przykład modnej dzisiaj kuchni, białe meble, drewniany blat i kafelki cegiełka na ścianie. Taki układ jest funkcjonalny bo zapewnia sporo przestrzeni roboczej pomimo małej kuchni.

Kuchnia nie musi być biała

Niektórych z Was pewnie ta biel odstrasza. Są zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy takiego designu. Jeśli nie należycie do tych pierwszych oczywiście możecie pójść w kolory. Jeśli jednak chcecie dalej by była to modna kuchnia to warto pójść w przytłumione, pastelowe barwy. Ten układ wykorzystuje małą kuchnię zwiększają przestrzeń na przechowywanie kosztem przestrzeni roboczej. Po drugiej stronie zamiast blatu są szafki aż po sufit. Jeśli macie dużo rzeczy jest to dobre rozwiązanie dla Was.

Czerń plus drewno

Czarne meble wyglądają bardzo gustownie. Ciekawe też jest połączenie frontów z połyskiem oraz matowych. Do tego jasne drewno na podłodze. Bardzo mi się taki układ podoba, a do tego świetnie pasują złote dodatki.

Brak jadalni

Jeśli nie masz miejsca na jadalnię bardzo dobrym pomysłem jest wydłużenie trochę blatu przy aneksie kuchennym i postawienie po prostu krzeseł. Może to być miejsce do szybkiego spożycia posiłku bez zajmowania dodatkowego miejsca  w salonie. Taki układ sprawdza się jednak przy małej ilości domowników. W innym przypadku najlepiej jest wydzielić niedużą jadalnię w salonie.

Półki zamiast szafek

Coraz modniejsze jest stosowanie półek zamiast szafek wiszących. Pomysł sprawdza się dobrze w małej kuchni dlatego, że szafki wiszące wizualnie ją przytłaczają. To daje nam więcej przestrzeni i powiększa wizualnie kuchnię.

Oświetlenie

Nie wiem czy zauważyliście, ale każda z tych kuchni wygląda ładnie dlatego, że jest dobrze oświetlona. W małej kuchni bardzo ważne jest dobre oświetlenie. Dlatego nie zasłaniajmy okna, pozwalajmy wpadać do wnętrza przez nie słońcu. Jeśli światłą dziennego jest za mało zainstalujmy odpowiednią ilość dodatkowego oświetlenia np. oświetlenie punktowe na suficie czy podszafkowe. Oświetlenie powinno dostatecznie dobrze oświetlać przestrzeń roboczą, blaty, kuchnię, piekarnik, zlewozmywak. Dzięki temu będzie nam się łatwiej w takiej kuchni gotowało i będziemy robić to chętniej. Dobre oświetlenie też optycznie powiększa pomieszczenie i dodaje mu uroku.

Podobne artykuły