6 ziół, które naturalnie zrównoważą Twoje hormony

Zdrowie Data publikacji: 12 marca 2018

 

Brak równowagi hormonalnej może być bardzo kłopotliwym problemem i objawiać się na wiele sposobów. Przede wszystkim może to przynosić Ci problemy w codziennym funkcjonowaniu. Dlatego warto z tym walczyć i doprowadzić do przywrócenia równowagi hormonów w naszym organizmie.

Gdy równowaga hormonalna w naszym organizmie jest zaburzona, może to powodować przeróżne objawy. Do nich należą:

 1. Brak energii
 2. Wypadanie włosów
 3. Przybieranie na wadze
 4. Nocne poty
 5. Bóle głowy
 6. Zmęczenie
 7. Depresja
 8. Podpuchnięte oczy
 9. Wahania nastroju
 10. Zamglenia umysłu
 11. Niskie libido
 12. Problemy z pamięcią
 13. Problemy ze spaniem
 14. Problemy ze skórą
 15. Zmiany apetytu
 16. Kruche włosy i paznokcie
 17. Nieregularny okres

Jak widzisz lista objawów jest spora. Czy zauważyłaś jakieś z tych problemów u siebie? Może to oznaczać, że brakuje Ci równowagi hormonalnej i możesz spróbować przywrócić ją w naturalny sposób. Wykorzystamy do tego sześć ziół.

Słona owsiana

Słoma owsiana to wysuszone łodygi owsa prawdziwego.  Znana jest w medycynie naturalnej i przygotowuje się z niej różne leki np. nalewki. Rozluźnia ona centralny układ nerwowy i poprawia samopoczucie. Poprawia przepływ krwi oraz wyrównuje poziom hormonów, co jest dla nas najważniejsze.

Witania ospała

Inaczej ashwagandha. Posiada naprawdę długą listę dobrych właściwości i stosowana jest w fizjoterapii. Porównywana jest często do chińskiego żeń-szenia. Ten naturalny adaptogen skutecznie leczy brak równowagi hormonalnej i niedoczynność tarczycy. Pomaga również w walce z depresją.

Maca

Lepidium meyenii czyli maca używana była już przez Peruwiańczyków od wieków. Zwiększała ona płodność, leczyła libido i wzmacniała wytrzymałość. W rzeczywistości pomaga nam po prostu regulować równowagę hormonalną, która może objawiać się właśnie takimi problemami. Być może dlatego lud peruwiański stosował ją do leczenia tych dolegliwości seksualnych.

Liście malin

Możesz zaparzyć z nich herbatę. Jest ona bogata w minerały i witaminy. Pomaga zmniejszać bóle menstruacyjne. Potrafi również stymulować produkcję mleka matki i poprawia naszą gospodarkę hormonalną.

Niepokalanek pospolity

Możesz go znaleźć pod nazwą chasteberry lub vitex. Można go kupić w aptece w postaci kapsułek. Zioło to było używane od dawna jako naturalne leczenie niepłodności, zaburzeń równowagi hormonalnej, endometriozy, objawów menopauzy i zapobiegania poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży. Reguluje przysadkę, która jest głównym gruczołem organizmu.

Ostropest plamisty

Możecie kupić z niego olejek lub nawet gotowy w tabletkach do łykania. Ostropest detoksyfikuje wątrobę i przywraca równowagę hormonalną w organizmie. Gdy wątroba jest pełna toksyn, powoduje nadmierny poziom hormonów estrogenowych i obniża progesteron.

Źródło artykułu: https://www.shared.com/i/the-healthy-food-house/top-6-herbs-to-balance-your-hormones-naturally

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły